Üç boyutlu yazıcı ile üretilmiş takviyelerin t tipi yapıştırma bağlantı mukavemetine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of 3d printed reinforcement on the tensile strength of t type adhesive joints
- Tez No: 732977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Gerçekleştirilen çalışmada havacılık ve uzay uygulamalarında sıklıkla tercih edilen T tipi bağlantıların delta bölgelerinin 3 boyutlu yazıcı ile üretilen takviye malzemeleri ile güçlendirilmesinin çekme davranışına ve çekme mukavemetine etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Yapıştırılan ana malzeme olarak AL-5754 alaşımı ve yapıştırıcı malzeme olarak 3M DP460 epoksi esaslı yapısal yapıştırıcı kullanılmıştır. Numuneler hazırlanırken bindirme uzunluğu, büküm çapı ve takviye malzemesi geometrisi çeşitlendirilmiştir. Takviyesiz numunelerde bindirme uzunluğu ve büküm çapı arttıkça hasar yükü düşerken bütün takviye malzemeleri için bindirme uzunluğu arttıkça hasar yükü değeri artmıştır. Referans olarak kabul edilen takviyesiz malzemelere göre en büyük mukavemet artışı %1461 ile 30 mm bindirme uzunluğu ve büküm çapına sahip içi boş ve yatay destekleri bulunan takviye malzemesi kullanılan numunelerde görülmüştür. Numunelerde görülen temel hasar tipi kohezyon hasarı iken bindirme uzunluğu ve büküm çapı arttıkça takviye malzemelerinde de hasar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of strengthening the delta regions of T-type connections, which are frequently preferred in aviation and space applications, on the tensile behavior and tensile strength of the reinforcement materials produced with a 3D printer was experimentally investigated. AL-5754 alloy was used as the main material to be adhered and 3M DP460 epoxy based structural adhesive was used as the adhesive material. While the samples were being prepared, the overlap length, bend diameter and reinforcement material geometry were varied. The damage load decreased as the overlap length and bend diameter increased for the unreinforced samples, while the damage load value increased as the overlap length increased for all reinforcement materials. Compared to non-reinforced materials accepted as reference, the greatest increase in strength was observed with 1461% in the samples using reinforcement material with hollow and horizontal supports with 30 mm overlap length and bending diameter. While the main damage type seen in the samples was cohesion damage, the reinforcement materials were also damaged as the overlap length and bend diameter increased.