Terapötik oyunun sünnet öncesi ve sonrası dönemde çocuklardaki ağrı ve anksiyete düzeyleri ile ebeveynlerin anksiyete düzeyleri üzerine etkisi
The effect of therapeutic game on the pain and anxiety levels of children and the anxiety levels of the parents in the before and after circium period
- Tez No: 732978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırma, 3-6 yaş arasındaki çocuklarda sünnet öncesi ve sonrası dönemde uygulanan terapötik oyun yönteminin ağrı ve anksiyete düzeyleri ile ebeveynlerin anksiyete düzeyleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarım tipinde gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini; bir eğitim araştırma hastanesinin çocuk cerrahi servisindeki çocuklar, örneklemini ise örneklem seçim kriterleri kapsamındaki Şubat 2020-Haziran 2020 tarihleri arasında sünnet olan 3-6 yaş arası çocuklar oluşturdu. Deney (n=60) ve kontrol grubu (n=60) olmak üzere toplam 120 çocuk araştırmaya dahil edilerek çocuklar gruplara bilgisayarlı randomizasyon yöntemiyle atandı. Verilerin toplanmasında;“veri toplama formu”,“FLACC ağrı skalası”,“CEMS kaygı ölçeği”ve ebeveynler için“STAI-1 Durumluk Kaygı Ölçeği”kullanıldı. Araştırma kapsamına alınan çocuklar ve ebeveynlerin tanıtıcı özellikleri gruplar arasında benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a randomized controlled experimental design type to determine the effect of the therapeutic play method applied in children between the ages of 3 and 6 in the pre-and post-circumcision period on pain and anxiety. The universe of the study; children in the pediatric surgery service of a training and research hospital, and the sanıp le consisted of children aged 3-6 who were circumcised between February 2020 and June 2020, within the scope of the sample selection criteria. A total of 120 children, including the experimental group (n=60) and the control group (n=60), were assigned to the groups by computerized randomization method. In the collection of data;“data collection form”,“FLACC pain scale”,“CEMS anxiety scale”and“STAI-I Situational Anxiety Scale”were used far parents. The introductory characteristics of children and parents covered by Google research were similar between groups (p>0.05).