Darwinian Literary Theory and The Works of William Golding and Naguib Mahfouz
Darwin'ci Edebiyat Teorisi ve William Golding ve Naguib Mahfouz'un eserleri
  1. Tez No: 732996
  2. Yazar: YOUSIF KHALID HASAN AL-ABBASI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMAN HASHEMIPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Joseph Carroll'un 2004 yılında kurduğu Darwin'ci edebiyat teorisi, edebiyat bilimi tarihindeki en tartışmalı teorilerden biridir. Teori, büyük edebî eserler hakkında benzeri görülmemiş yorumlar sunarak, edebî alanda evrimsel psikoloji ve sosyobiyolojinin ampirik bilimleri arasında bir uzlaşıcı görüş sunmaktadır. Bu yorumlar Charles Darwin'in kavramları ve biyolojik bilimsel temeli üzerine inşa edilmiştir ve on yıllardır edebiyat bilimine egemen olan geleneksel edebiyat teorilerinden çok farklı bir yorum sunmaktadır. Bu devrim niteliğindeki edebî yorum anlayışı, kuramın önemi ve güvenilirliği konusunda bir tartışma başlatmıştır. Bu farklı düşünce ve teorinin yanında veya karşında olanlar, bu konuda radikal görüşler ve ön yargılı fikirler ve değerlendirmeler sunmaktadırlar. Bu çalışma, ön yargılı ve radikal görüşlere işık tutmayı hedeflemektedir. Bu çalışma, ayrica, tartışmanın iki farklı yönü arasında bir orta yol bularak, iki farklı kültür kökenli, Edebiyat Nobel ödüllü William Golding ve Naguib Mahfouz tarafından yazılan iki romanin pratik bir Darwin'ci analizini sunarak, teorinin gerçek avantajlarını ve dezavantajlarını keşfetmeyi hedeflemektedir. Çalışma aynı zamanda teoriyi ve genel olarak edebi alanı geliştirmeye yardımcı olabilecek bazı tavsiyeler ile, teoriye objektif bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Darwinian literary theory that Joseph Carroll founded in 2004 is one of the most controversial theories in the history of literary scholarship. The theory offers a consilience between the empirical sciences of evolutionary psychology and sociobiology within the literary field to offer unprecedented interpretations for major literary works. These interpretations are built on Charles Darwin's notions and biological scientific foundation and offer a very different interpretation from traditional literary theories that have dominated literary scholarship for decades. This revolutionary view of literary interpretation has started a debate about the importance and reliability of the theory in which many of the participants of each camp (whether for or against the theory) present radical views and prejudiced opinions and evaluations of it. This study tries to shed light on the issues surrounding these prejudiced opinions and radical views. The study also finds a middle ground between the two camps of the debate and offers a practical Darwinian analysis of two novels from different cultures written by Noble prize winners in literature, William Golding and Naguib Mahfouz, to discover the real advantages and disadvantages of the theory. The study also offers an objective view of the theory with some advice that can help to improve the theory and the literary field in general.