4-6 yaş aralığındaki çocukların teknolojik alet kullanım süresinin, görsel algılama düzeyi ve duygu düzenleme becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of technological device use period on visual perception level and emotion regulation skills of children aged 4-6
  1. Tez No: 732997
  2. Yazar: HAYAL ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ŞEN DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Teknolojik aletler, günümüz dünyasında yaşamı kolaylaştırıcı bir rol üstlenmektedir. Ancak olumlu etkilerinin yanında olumsuz etkilerinin de olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı 4-6 yaş aralığındaki çocuklarda teknolojik aletlere maruz kalma sürelerine göre görsel algılama ve duygu düzenleme düzeylerinin incelenmesidir. Çalışma boyunca tablet, telefon, bilgisayar ve televizyon gibi ekranı olan teknolojik aletlere atıf yapılmıştır. Bu amaçla yapılan çalışmaya 21 kız ve 18 erkek olmak üzere 39 çocuk katılmıştır. Algı düzeyinin ölçülmesi için çocuklara Frostig Görsel Algı Testi uygulanmış; çocuklar hakkında bilgiler alınması noktasında annelerine demografik veri formu, Duygu Düzenleme Ölçeği ve Ankara Gelişim Tarama Envanteri uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda görsel algı düzeyleri cinsiyet, maddi durum ve annelerin çocukları ile vakit geçirme biçimi değişkenlerine göre farklılık göstermektedir. Duygu düzenleme becerileri puanları cinsiyet ve gebelikte travmatik deneyim yaşama değişkenleri için anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Telefon, televizyon ve tablet kullanım süresi çocukların görsel algı ve duygu düzenleme becerilerine anlamlı etki etmektedir. Elde edilen bulgular ışığında, teknolojik aletlere maruz kalma deneyimleri ve sürelerinin çocukların görsel algı ve duygu düzenleme becerileri üzerinde kısıtlı etki görülmesine sebep olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Technological tools play a role in facilitating life in today's world. However, it is known that there are negative effects as well as positive effects. The aim of this study is to examine the levels of visual perception and emotion regulation according to the exposure time to screen-based technological devices in children aged 4-6 years. Throughout the study, technological devices with screens such as tablets, phones, computers and televisions were cited. For this purpose, 39 children, 21 girls and 18 boys, participated in the study. Frostig Visual Perception Test was applied to the children to measure their perception level; Demographic data form, Emotion Regulation Scale and Ankara Developmental Screening Inventory were applied to their mothers in order to obtain information about the children. As a result of the analysis, visual perception levels differ according to the variables of gender, financial situation and the way mothers spend time with their children. Significant differences were found for emotion regulation skills scores, gender and traumatic experience during pregnancy. The duration of phone, tv, and tablet use has a significant effect on children's visual perception and emotion regulation skills. In the light of the findings, it has been seen that the experiences and duration of exposure to technological tools have a limited effect on children's visual perception and emotion regulation skills.