Effects of activated sludge design parameters on aeration/sedimentation tanks
  1. Tez No: 7330
  2. Yazar: MERVAT EL-HOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. EROL ULUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET AKTÎF ÇAMUR PROSESİNİN PARAMETRELERİNİN HAVALANDIRMA / ÇÖKTÜRME ÜNİTELERİNE ETKİLERİ EL-HOZ, Mervat Yüksek Lisans Tezi, Çevre Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. S. Erol ULÜÖ Eylül 1989, 84 sayfa. Bu çalışmada, Aktif çamur Prosesi tasarım ve işletme şartlarına ilişkin bir bilgisayar program geliştirilmeye çalış ılmıştır. Havalandırma / Çöktürme tanklarının hacimce oranlarının, muhtelif büyüklükteki toplumların atık suları için en etkin seçim metodu takdim edilmiştir. Bu çalışmada sabit akım şartlarında aktif çamur sistemi tasarım eşitlikleri kullanılmıştır. Kullanılan raetod“Box-Complex Algoritma”dır. Bu metoda dayalı olarak Fortran IV ile bir kompüter program geliştirilmiştir. Bu suretle, linear olmıyan,amaç fonksiyonu,ve linear olmıyan devamsız sınır koşulları, altında, tam karışımlı bir aktif çamur prosesi incelenmiştir. Bu çalışmada, birim ünit boyutlarının ve kapasitelerin geri gönderine oranı, çamur hacım indisi, geri gönderilen çamur konsantrasyonu, bekletme süresi, MLVSS değeri, giriş debisi, ve yüzeysel yükleme, değerleriyle etkilendiği ve en iyi sonucun geri gönderme oranının 0.4 değerinin altında olduğu zaman elde edildiği görmüştür. Netice olarak, prosese girdi olarak seçilen tasarım deyişken değerlerinin ve modelleme prosesinin işletme durumunu temsil ettiği kanaatine varılmıştı. Anahtar Kelimeler*. Aktif Çamur Prosesi Modelleme,“Box- Complex”Programlama, Havalandırma / Çöktürme Tankların. TEL.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF ACTIVATED SLUDGE PARAMETERS ON AERATION / SEDIMENTATION TANKS EL-HOZ, Merva-b M.S. in Environmental Engineering Supervisor: Assoc. Prof.Dr. S. Erol ULUÖ September 1989, 84 pages. In -this study, development of a software for the modelling of activated sludge process design and operating conditions was attempted. A method is presented for the effectiveness of the activated sludge parameters on the aeration / sedimentation tanks designed for wastewaters of different sized communities. The study was accomplished with the steady-state activated sludge system design equations. iu_The method used is the Box Complex Algorithm. A computer program with Fortran VI is developed based on this method, so that with nonlinear objective function and under nonlinear noncontinuous variables, a completely mixed activated sludge process was investigated. Study shows that the unit sizes and capacities are sensitive to the recycle ratio R, sludge volume index SVI, return sludge concentration Xr> activated sludge mean cell residence time 8c, mixed liquor volatile suspended solid concentration X, inflow Q, and x overflowrate OR. The best results were found when R < 0.4. It was concluded that design variables chosen as input to process and modelling procedure reflect the process operational features with confidence. 615-02-01 Key Words-- Activated Sludge Process, Modelling, Box Complex Programming, Aeration / Sedimentation Tanks. i_y