Düziçi (Osmaniye)'nde sulanan ve sulanmayan Gemlik zeytin çeşidine yapraktan yapılan gübre uygulamalarının meyve verim ve kalitesi ile zeytinyağı içeriğine etkileri
The effects of leaf fertilizer applications to the Gemlik olive variety with and without irrigation in Düziçi (Osmaniye) on fruit yield quality and olive oil content
  1. Tez No: 733023
  2. Yazar: OLCAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ PAYDAŞ KARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Gemlik zeytin çeşidinde çiçeklenme öncesi ve sonrası dönemlerde, sulama yapılan ve yapılmayan ağaçlarda, farklı mineral (KNO3+H3BO3+ZnSO4 ve Üre+MgSO4,) ve organomineral gübrelerin (Raykat Growth, Raykat Start ve Fitomare) yapraktan uygulanmasının ağaç başına verim ve meyve kalite kriterleri ile zeytinyağı içeriğine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yapılan çalışmada gübreleme ve sulama uygulamalarının ağaç başına verim ve 100 tane ağırlığında etkili olduğu; meyve et ağırlığı, meyve et/çekirdek oranında sadece sulamanın etkili olduğu belirlenmiştir. Genel olarak farklı uygulama dönemlerinin bazı parametreler üzerine etkisinin olmadığı belirlenmiştir. En yüksek değerler, sulama yapılan koşullarda, ağaç başına verimde Raykat Growth organomineral gübre uygulamasında (49.7 kg/ağaç), 100 tane ağırlığında ise Üre+MgSO4 gübre uygulamasında (402.7g/meyve) belirlenmiştir. Toplam yağ analizinde sulamanın ve gübrelemenin etkili olduğu, sulama yapılmayan ağaçlarda yağ oranının daha fazla olduğu gözlenmiştir. Ancak sulanan koşullarda ağaç başına verim değeri arttığı için yağ içeriği artan verim değeriyle sulamalı koşulda toplamda daha yüksek olmaktadır. Toplam yağ verimi %7.29-24.8 arasında değişmiş olup, en yüksek değer (%24.8) Raykat Growth organomineral gübreden alınmıştır. Zeytinlerden alınan yağ örneklerinde 11 farklı yağ asidi (miristik, palmitik, palmitoleik, heptadekonaik, stearik, oleik, linoleik, linolenik, Cis-8.11.14-Eicosatrien, trikosenik ve lignoserik asit) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the yield per tree and the foliar application of different mineral (KNO3+H3BO3+ZnSO4 and Urea+MgSO4) and organomineral fertilizers (Raykat Growth, Raykat Start and Phytomare) in the pre- and post-blooming periods of Gemlik olive cultivar, on trees with and without irrigation. This study was carried out to determine the effects of fruit quality criteria on olive oil content. In the study, it was determined that fertilization and irrigation applications were effective in yield and 100 grain weight per tree; It was determined that only irrigation was effective in fruit flesh weight and fruit flesh/seed ratio. In general, it was determined that different application periods did not have an effect on some parameters. The highest yield per tree (49.7 kg/tree) was obtained from the irrigated Raykat Growth organomineral fertilizer application, and the highest 100 grain weight was obtained from the irrigated (402.7g/fruit) Urea+MgSO4 fertilizer application. It was observed that irrigation and fertilization were effective in the total oil analysis, and the oil rate was higher in the trees that were not irrigated. However, since the yield value per tree increases under irrigated conditions, the oil content is higher in total under irrigated conditions with increasing yield value. Total oil yield varied between 7.29-24.8% and the highest value (24.8%) was obtained from Raykat Growth organomineral fertilizer. 11 different fatty acids (myristic, palmitic, palmitoleic, heptadeconaic, stearic, oleic, linoleic, linolenic, Cis-8.11.14-Eicosatrien, trichonic and lignoceric acids) were determined in the oil samples taken from olives.