Dakriyosistorinostomi cerrahisinde bikanaliküler silikon tüp entübasyonu ve cerrahi başarıya etkileri
Bicanalicular silicone tube intubation in dacryocystorhinostomy surgery and its effect on outcomes
  1. Tez No: 733074
  2. Yazar: CENK ZEKİ FİKRET
  3. Danışmanlar: UZMAN MELTEM YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Nazolakrimal kanal tıkanıklığının tedavisi için eksternal dakriyosistorinostomi ve lakrimal silikon tüp implantasyonunun uzun dönem sonuçlarını değerlendirmek. Yöntemler: Çalışmaya nazolakrimal kanal tıkanıklığı olan 50 (47 kadın, 3 erkek) hastanın 50 gözü dahil edildi. Otuzyedi hasta (Grup 1) Dupuy-Dutemps Bourquet tekniği ile ameliyat edildi. Onüç hasta (Grup 2) Dupuy-Dutemps Bourquet tekniği ile ameliyat edildi ve bikanaliküler silikon tüp implante edildi. Anatomik başarı, başarılı lakrimal irrigasyon olarak tanımlandı; Fonksiyonel başarı, Grup 1'de postoperatif 6. ayda ve Grup 2'de silikon tüp çıkarıldıktan 6 ay sonra değerlendirilendirildi. Fonksiyonel başarı epiforanın tam düzelmesi ve pozitif floresein boya kaybolma testi olarak tanımlandı. Bulgular: Grup 1'de başarı %100 ve Grup 2'de %92,3 idi. Grup 2'de travmatik nazolakrimal kanal darlığı olan sadece bir hastada anatomik ve fonksiyonel başarı elde edilemedi. Grup 2'de komplikasyon oranı yüksek bulundu; 11 vaka periorbital ödem, 8 vaka ekimoz, 6 cilt keloid oluşumu dahil. Grup 1'de komplikasyon oranı düşük saptandı; 6 vaka periorbital ödem, 3 vaka ekimoz, 2 cilt keloid oluşumu dahil. Grup 1'deki hastalardan ikisi 6. ayın sonunda, 11'i ise 1. yılın sonunda ekstübe edildi. Sonuç: Bikanaliküler silikon tüp entübasyonu, yaygın kanalikül yaralanmalarında, mukozal fleplerin yetersizliğinde, gözyaşı kesesinde fibrozis ve primer dakriyosistorinostomi ameliyatlarının başarısızlığında cerrahi başarıyı arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate long-term outcomes of lacrimal silicone tube implantation with external dacryocystorhinostomy for the management of nasolacrimal duct obstruction. Methods: We included the study 50 eyes of 50 (47 female, 3 male) patients with nasolacrimal duct obstruction. Thirdyseven patients (Group 1) operated with Dupuy-Dutemps Bourquet technique. Thirteen patients (Group 2) also operated with Dupuy-Dutemps Bourquet technique and bicanalicular silicone tube implanted. Anatomical success was defined as successful lacrimal irrigation; functional success was defined as complete resolution of epiphora and positive fluorescein dye disappearance test, which were assessed at postoperative 6th month in Group 1 and 6 months later after silicone tube removal in Group 2. Results: The success rate was 100% in Group 1 and 92,3% in Group 2. Anatomical and functional success was not achieved in only one patient with traumatic nasolacrimal duct stenosis in Group 2. Complication rate high in Group 2; including 11 cases of periorbital edema, 8 cases of ecchymosis, 6 cutaneous keloid formation. Complication rate low in Group 1; including 6 cases of periorbital edema, 3 cases of ecchymosis, 2 cutaneous keloid formation. Two of the patients in Group 1 were extubated at the end of the 6th month, and 11 of the patients were extubated at the end of the first year. Conclusion: Bicanalicular silicon tube intubation increases surgical success in common canalicular injuries, insufficiency of mucosal flaps, fibrosis in the lacrimal sac, and the failure of primary dacryocystorhinostomy operations.