Unilateral dakriyosistorinostomi cerrahisi sonrası postoperatif geç dönemde opere ve kontralateral gözlerin oküler yüzey parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of ocular surface parameters between the operated and contralateral eyes in the late postoperative period after unilateral dacryocystorhinostomy surgery
  1. Tez No: 1017770
  2. Yazar: ELSHAN ASADZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA YILMAZ TUĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Unilateral Dakriyosistorinostomi Cerrahisi Sonrası Postoperatif Geç Dönemde Opere ve Kontralateral Gözlerin Oküler Yüzey Parametrelerinin Karşılaştırılması Amaç Bu çalışmanın amacı, primer edinsel nazolakrimal kanal tıkanıklığı (PENKT) nedeniyle unilateral eksternal dakriyosistorinostomi (DSR) cerrahisi uygulanmış hastalarda, opere edilen göz ile karşı göz arasındaki oküler yüzey parametrelerini karşılaştırmak ve DSR cerrahisinin oküler yüzey üzerindeki olası etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda primer edinsel nazolakrimal kanal tıkanıklığı tanısıyla unilateral eksternal DSR cerrahisi uygulanmış ve postoperatif en az 6 aylık takibi bulunan 78 hasta (50 kadın, 28 erkek; ortalama yaş 57,5±13,5 yıl) retrospektif olarak değerlendirildi. Tüm cerrahiler aynı cerrah tarafından standart eksternal DSR tekniği ile gerçekleştirildi ve tüm olgularda bikanaliküler silikon stent kullanıldı. Postoperatif değerlendirmede Schirmer 1 testi uygulandı. Non-invaziv gözyaşı kırılma zamanı (NİBUT) ve meibografi incelemeleri Sirius topografi sistemi kullanılarak gerçekleştirildi; meibomian bez kaybı Arita sınıflamasına göre meiboscore ile değerlendirildi. Ayrıca tüm hastalara Oküler Yüzey Hastalık İndeksi (OSDI) anketinin Türkçe valide formu uygulandı. Opere edilen göz ile karşı göz arasındaki farklılıklar Wilcoxon işaretli sıralar testi ile değerlendirildi. Parametreler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon analizi ile incelendi. Bulgular Opere edilen göz ile karşı göz arasında Schirmer 1 testi (medyan 10 mm'ye karşı 10 mm; p=0,070), NİBUT (medyan 10,1 sn'ye karşı 10,5 sn; p=0,165) ve meiboscore (medyan 2'ye karşı 2; p=0,180) değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Buna karşın, opere edilen gözde OSDI skorunun anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görüldü (medyan 14'e karşı 10; p<0,001). Korelasyon analizinde NİBUT ile OSDI arasında güçlü negatif korelasyon (r=−0,649; p<0,001), meiboscore ile OSDI arasında güçlü pozitif korelasyon (r=0,672; p<0,001) ve yaş ile NİBUT arasında güçlü negatif korelasyon (r=−0,614; p<0,001) saptandı. Sonuç DSR cerrahisi sonrasında opere edilen gözde objektif oküler yüzey parametrelerinde anlamlı bir değişiklik saptanmamasına rağmen, subjektif semptom yükünün arttığı görüldü. Bu bulgu, DSR cerrahisinin anatomik ve fonksiyonel açıdan başarılı olmasına karşın, oküler yüzey konforunun her hastada benzer düzeyde düzelmeyebileceğini düşündürmektedir. Objektif bulgular ile subjektif semptomlar arasındaki farklılık; gözyaşı filmi stabilitesi, evaporatif mekanizmalar ve oküler yüzeyin nörosensöriyel özellikleri ile ilişkili olabilir. Bu nedenle DSR sonrası dönemde yalnızca lakrimal drenaj açıklığının değil, oküler yüzeyin de bütüncül olarak değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Anahtar Kelimeler Dakriyosistorinostomi, primer edinsel nazolakrimal kanal tıkanıklığı, oküler yüzey, OSDI, meibografi, NİBUT
Özet (Çeviri)
Comparison of Ocular Surface Parameters Between Operated and Contralateral Eyes in the Late Postoperative Period After Unilateral Dacryocystorhinostomy Surgery Purpose To compare ocular surface parameters between the operated eye and the contralateral eye in patients who underwent unilateral external dacryocystorhinostomy (DCR) surgery for primary acquired nasolacrimal duct obstruction (PANDO), and to evaluate the possible effects of DCR surgery on the ocular surface. Materials and Methods A total of 78 patients (50 females, 28 males; mean age 57.5±13.5 years) who underwent unilateral external DCR surgery for PANDO at the Department of Ophthalmology, Kocaeli University Faculty of Medicine, with a minimum postoperative follow-up of 6 months, were retrospectively evaluated. All procedures were performed by the same surgeon using a standard external DCR technique with bicanalicular silicone stent implantation. Postoperative assessment included the Schirmer 1 test. Non-invasive tear break-up time (NIBUT) and meibography examinations were performed using the Sirius topography system, and meibomian gland loss was graded according to the Arita classification. The Turkish-validated version of the Ocular Surface Disease Index (OSDI) questionnaire was also administered to all patients. Differences between operated and contralateral eyes were analyzed using the Wilcoxon signed-rank test, while correlations between parameters were evaluated with Spearman correlation analysis. Results No statistically significant differences were observed between operated and contralateral eyes regarding Schirmer 1 test values (median 10 mm vs 10 mm; p=0.070), NIBUT values (median 10.1 s vs 10.5 s; p=0.165), or meiboscore values (median 2 vs 2; p=0.180). However, OSDI scores were significantly higher in operated eyes (median 14 vs 10; p<0.001). Correlation analysis demonstrated a strong negative correlation between NIBUT and OSDI (r=−0.649; p<0.001), a strong positive correlation between meiboscore and OSDI (r=0.672; p<0.001), and a strong negative correlation between age and NIBUT (r=−0.614; p<0.001). Conclusion Although no significant changes were detected in objective ocular surface parameters after DCR surgery, subjective symptom burden was increased in operated eyes. These findings suggest that, despite the anatomical and functional success of DCR surgery, improvement in ocular surface comfort may not be uniform among patients. The discrepancy between objective findings and subjective symptoms may be associated with tear film stability, evaporative mechanisms, and neurosensory properties of the ocular surface. Therefore, comprehensive evaluation of the ocular surface should be considered during postoperative follow-up. Keywords Dacryocystorhinostomy, primary acquired nasolacrimal duct obstruction, ocular surface, OSDI, meibography, NIBUT