Development of an ultra wide band (UWB) array antenna
Çok geniş bandlı dizi anten geliştirilmesi
- Tez No: 733106
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZLEM AYDIN ÇİVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Telekomünikasyon, uzay ve havacılık, RADAR uygulamaları ve MIMO sistemleri gibi birçok alanda çok geniş bantlı anten dizilerine talep sürekli artmaktadır. Çok geni ş bantlı dizi geliştirmelerinde modern bir yaklaşım olarak dizi elemanları arasındaki ortak etkileşim öne çıkmaktadır. Dizi elemanları tekil halde dar bantlı bir karakteristi ğe sahip olsa da, dizi konfigürasyonu içerisinde güçlü ortak etkileşim sebebiyle geniş bantlı özellik kazanmaktadır. Bu çalışmada, çok geniş bantlı sıkı akupleli dipol dizi anten tasarlanmış, üretilmiş ve ölçümlenmiştir. Sıkı akuple özelliği, üst üste binen dipol kolları kullanılarak kazandırılmıştır. Sonsuz TCDA dizisi, 0.9 GHz'den 6.8 GHz'ye VSWR
Özet (Çeviri)
Demand for ultrawideband antenna arrays in telecommunications, space and airborne platforms, RADAR applications and MIMO systems, etc. is rising consistantly. A modern approach to develop an ultrawideband array is to utilize the mutual coupling between array elements. Even though individual elements are of narrowband characteristic in isolated form, they gain ultrawideband performance in array configuration under strong mutual coupling. In this work, an ultrawideband tightly coupled dipole array antenna is designed, fabricated and measured. Overlapping dipole arms is utilized as the tight coupling scheme. Infinite array of proposed TCDA has the bandwidth from 0.9 GHz to 6.8 GHz for VSWR