Erzurum bölge eğitim ve araştırma hastanesine başvuran koledokolitiazis tanılı hastalarda hepatosteatoz varlığı ve sıklığının araştırılması
Investigation of the presence and frequency of hepatostheatosis in patients with choledocolitias diagnosis who admitted to Erzurum regional training and research hospital
  1. Tez No: 733110
  2. Yazar: HAKAN ALACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NASIR BİNİCİ, UZMAN SERKAN CERRAH
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Safra kesesinde multipl sayıda ve küçük taşlar içeren hastaların %15'inde ilerleyen süreçte bu taşların kanala ilerleyip staz oluşturarak koledokolitiazis kliniği oluşturduğu bilinmektedir. Staz oluşumundan sonra safra akımı kesintiye uğrar ve kolestaz enzimleri ile karaciğer fonksiyon testleri hızlıca yükselir. Hepatosteatoz karaciğerin ağırlık olarak %5'inden fazlasında yağlı alanların olmasıdır. Genel populasyonda %14 ve %30 arasında görülmektedir. Klinik olarak alkole bağlı ve non alkolik şeklinde görülmektedir. Bizim çalışmamızda ise koledokolitiazis tanılı hastalarda hepastosetaoz varlığını retrospektif olarak araştırmayı hedefledik. Hepatosteatozun koledokolitiazis ile olan ilişkisini ve koledokolitiazis için kolaylaştırıcı bir risk faktörü olma durumunu inceledik. Hastaların dosyalarından yaş, cinsiyet ve kilo dahil olmak üzere ERCP raporları, geçmiş laboratuvar ve radyolojik görüntüleme bulguları hastane bilgi sisteminden ve geçmiş dosya içeriklerinden kaydedilerek yürütüldü. Çalışmada hastalar hepatosteatozu olanlar ve olmayanlar şeklinde 2 gruba ayrılıp; hastaların yaş, cinsiyet, obeziteye ilişkin vücut kitle indeksleri (VKİ) ile tip 2 DM, hipertansiyon gibi kronik hastalıklarına bakıldı. Hastalar USG ve MRCP bulgularına göre hepatosetatoz dereceleri ayrı ayrı değerlendirildi. Çalışmamıza dâhil edilenlerin 305'i (%61,0) kadın, 195'i (%39,0) erkekti. Çalışmadaki hastaların ortalama yaşı 62,14 olduğu görüldü. Çalışmamıza katılan koledokolitazisli hastaların 196'sında (%39,2) hepatosetaoz tespit edildi. Çalışmamızda hepastoteatozun prevelansının toplumdakinden daha yüksek olduğu görüldü. Hepatosteatozun koledokolitiazis tanılı hastalarda da sık olduğunu ve literatür ile uyumlu olduğunu saptadık. Her iki hastalık arasında ilişki olduğu muhtemeldir. Hepastosetaoz tanılı hastalar koledokolitiazis açısından dikkatle takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
It is known that in approximately 15% of patients with multipl eand small stones in the gall bladder, these Stones progress to the ductand form stasis, forming a clinic of choledocholithiasis. After stasis, bile flow is interrupted and cholestasis enzymes and liver function tests rise rapidly. Hepatosteatosis is the presence of fatty areas in more than 5% by weight of the liver. It is seen between 14% and 30% in the general population. It is clinically seen in the form of alcohol-related and non-alcoholic. In our study, we aimed to retro spectively investigate the presence of hepatocetaosis in patients diagnosed with choledocholithiasis. We examined the relationship of hepatosteatosis with choledocholithiasis and its status as a facilitating risk factor for choledocholithiasis. ERCP report findings including age, sex, weight, past laboratory findings and radiological imaging findings were recorded from the hospital information system an the contents of the past file from the files of the patients. In the study, the patients were divided into 2 groups as those with and without hepatosteatosis, and age, gender, body mass indexes (BMI) related to obesity and chronic diseases such as type 2 DM and hypertension were xamined. Thedegrees of hepatocetatosis of thepatientswereevaluatedseparatelyaccordingtothe USG and MRCP findings. Of those included in the study, 305 (61,0%) were female and 195 (39,0%) were male. The meanage of the patients in the studywas 62.14. Hepatocetaosis was detected in 196 (39,2%) of thecholedocholithiasis patients included in our study. In our study, the prevalence of hepatotheatosis was found to be higher than that in the general population. We found that hepatosteatosis was also common in patients with a diagnosis of choledocholithiasis and was consistent with the literature. It is possible that there is a relationship between the two diseases. Patients with a diagnosis of hepatocetaosis should be followed carefully in terms of choledocholithiasis