Geleneksel Kilis evleri iç mekân tasarımı
Interior design of traditional Kilis houses
- Tez No: 733109
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Kilis ili, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan ve bulunduğu konum itibari ile tarihsel süreç içerisinde farklı uygarlıkların etkileşimi sonucu, özgün kent kimliği oluşturan bir şehirdir. Bu çalışmanın genel amacı, tarihi ve kültürel bir mirasa sahip olan ilin geleneksel konut mimarisini araştırmak, Türk Evleri içerisinde önemli bir yere sahip olan Geleneksel Kilis Evleri'nin oluşum süreçlerini ve insanların yaşamsal faaliyetlerine karşı geliştirdiği iç mekân çözümlerini irdelemektedir. Bu kapsamda araştırma sahasında bulunan Geleneksel Kilis Evleri incelenmiş, farklı dönemlere ait tescilli beş ev seçilmiştir. Örneklem evlerin oluşum süreçleri, mekân örgütlenmesi, iç mekân tasarımı, yapı elemanları, yapı malzeme ve teknik özellikleri başlıklar halinde ele alınmıştır. Bu araştırma sonucu sit alanı içerisinde bulunan geleneksel evlerin, gelecek nesillere aktarılması için yapılan çalışmaların önemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The city of Kilis has developed a unique urban identity emerging from the interaction of various civilizations in history due to its strategic location in southeastern Anatolia. The aim of this research is to study the traditional housing architecture of Kilis, which has historical and cultural heritage values, examine their developmental process, and the interior design solutions local people have developed through their activities. Five registered houses in Kilis with characteristics from different periods are chosen as case study buildings, and their formation processes, space organization, interior design, building elements, materials and technical features are studied. As a result, this master's thesis highlights the importance of the restoration work done to conserve these residential buildings with their cultural and historical characteristics for future generations.