Torakotomi ve VATS ile gerçekleştirilen lobektomi cerrahilerinde solunum kas kuvveti, diyafragma kalınlığı ve fonksiyonel egzersiz kapasitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of respiratory muscle strength, diaphragmatic thickness and functional exercise capacity in lobectomy surgeries with thoracotomy and VATS
  1. Tez No: 733129
  2. Yazar: FUNDA SIRAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. EBRU ÇALIK KÜTÜKCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Erken evre küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK)'nin en sık kullanılan tedavisi lobektomidir. Lobektomi uygulanırken yapılan farklı cerrahi girişimlerin solunum fonksiyonları ve egzersiz kapasiteleri üzerine farklı etkileri olduğu düşünülmektedir. Çalışmanın amacı; standart torakotomi, kas koruyucu torakotomi ve video yardımlı torasik cerrahi (VATS) girişim yöntemleriyle lobektomi uygulanan gruplarda solunum kas kuvveti, fonksiyonel egzersiz kapasitesi ve diyafragma kalınlığını değerlendirmekti. Çalışmaya 18-72 yaş arası %57'si erkek 42 birey dahil edilmiştir. Solunum kas kuvveti, ağız içi basınç ölçümü ile maksimal inspirasyon basınç (MIP) ve maksimal ekspiratuar basınç (MEP) değerleri ile kaydedilmiştir. Fonksiyonel egzersiz kapasitesini değerlendirmek için 6 dakika yürüme testi (6DYT) yapılmıştır. Diyafragma kalınlığını ölçmek için ultrason kullanılmıştır. Değerlendirmeler cerrahiden bir gün önce ve taburculuk sonrası 15-20. günde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most commonly treatment for early stage non-small cell lung cancer (NSCLC) is lobectomy. Different surgical interventions during lobectomy are thought to have different effects on respiratory functions and exercise capacities. The aim of this study was to evaluate respiratory muscle strength, functional exercise capacity, and diaphragmatic thickness in groups that underwent lobectomy with standard thoracotomy, muscle sparing thoracotomy, and video-assisted thoracic surgery (VATS). Forty two individuals, 57% male, between the ages of 18-72 were included in the study. Respiratory muscle strength was measured by measuring mouth pressure and using maximal inspiratory pressure (MIP) and maximal expiratory pressure (MEP) values. 6-minute walk test (6MWT) was used to evaluate functional exercise capacity. Ultrasound was used to measure diaphragmatic thickness. Evaluations done on the day before surgery and 15-20 days after discharge.