Süt örneklerinde bazı eser elementlerin indüktif eşleşmiş plazma-kütle spektrometri ile incelenmesi
Investigation of some trace elements in milk samples by inductively coupled plasma-mass spectrometry
  1. Tez No: 733128
  2. Yazar: SEVEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Eser elementler belirli düzeyde doğal bileşen olarak bulunabilmelerinin yanında çevrede yaygın bulunmaları ve kararlı bir kimyasal yapıya sahip olmalarından dolayı ürün içerisinde safsızlık olarak yer alabilmektedir. Toksik etkileri ve özellikle süt örneğinin temel bir tüketim ürünü olduğu göz önüne alındığında yoğun biçimde kullanılması bu elementlerin sağlığımız açısından önemini arttırmaktadır. Gıdalara bulaşan elementlerin analizi amacıyla pek çok enstrümental teknik kullanılmaktadır. Bunlardan yaygın olarak kullanılan teknik, tayin kapasitesi yüksek ve ultra eser analizler için standart yöntem haline gelmiş olan İndüktif Eşleşmiş Plazma-Kütle Spektrometri (ICP-MS) tekniğidir. Bu çalışmada, Ergene Havzası bazı bölgelerinden toplanan sütlerde olası ağır metal içeriklerinin ICP-MS cihazı ile araştırılması amaçlanmıştır. Süt örnekleri Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illerinde farklı bölgesinden toplam 106 adet numune 500 mL'lik steril şişelerde toplandı. Numuneler laboratuvarda mikro dalga çözünürleştirme yöntemiyle numuneler çözünürleştirildikten sonra ağır metal miktarları ICP-MS cihazıyla tayin edilerek elde edilen sonuçlar literatür bilgileriyle karşılaştırılarak değerlendirildi. Araştırmada sütlerde ortalama Alüminyum (Al), Baryum (Ba), Lityum (Li), Berilyum (Be), Bor (B), Sodyum (Na), Magnezyum (Mg), Potasyum (K), Titanyum (Ti), Vanadyum (V), Krom (Cr), Mangan (Mn), Demir (Fe), Kobalt (Co), Nikel (Ni), Bakır (Cu), Çinko (Zn), Arsenik (As), Selenyum (Se), Stronsiyum (Sr), Kadmiyum (Cd), Antimon (Sb), Talyum (Tl), Kurşun (Pb), Bizmut (Bi), Kalsiyum (Ca) değerleri sırasıyla; 624,824 ppb, 2081,239 ppb, 589,172 ppb, 37,379 ppb, 1032,788 ppb, 249278,982 ppb, 82248,566 ppb, 1214596,27 ppb, 991,367 ppb, 3,190 ppb, 126,842 ppb, 17,976 ppb, 1861,287 ppb, 9,836 ppb, 245,192 ppb, 60,479 ppb, 14696,02 ppb, 30,918 ppb, 14,157 ppb, 483,528 ppb, 3,564 ppb, 43,089 ppb, 0,772 ppb, 76,336 ppb, 158025,533 ppb ve 277743,583 ppb düzeylerinde tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Trace elements can be found as natural components at a certain level, as well as being common in the environment and having a stable chemical structure, they can take place in the product as an impurity. Considering the toxic effects and especially the fact that milk is a basic consumption product, the intensive use of these elements increases the importance of these elements for our health. Many instrumental techniques are used for the analysis of food contaminants. The most widely used technique is the Inductively Coupled Plasma-Mass Spectrometry (ICP-MS) technique, which has a high detection capacity and has become the standard method for ultra-trace analysis. In this study, it was aimed to investigate the possible presence of heavy metals in the collected milk of some regions of the Ergene Basin with ICP-MS device. A total of 106 samples from different regions of Tekirdağ, Kırklareli and Edirne provinces were collected in 500 ml plastic bottles. After the samples were solubilized by microwave resolution method in the laboratory, the heavy metal amounts were determined with the ICP-MS device and the results obtained were evaluated by comparing them with the literature. In the research, average of Aluminum (Al), Barium (Ba), Lithium (Li), Beryllium (Be), Boron (B), Sodium (Na), Magnesium (Mg), Potassium (K), Titanium (Ti), Vanadium ( V), Chromium (Cr), Manganese (Mn), Iron (Fe), Cobalt (Co), Nickel (Ni), Copper (Cu), Zinc (Zn), Arsenic (As), Selenium (Se), Strontium ( Sr), Cadmium (Cd), Antimony (Sb), Thallium (Tl), Lead (Pb), Bismuth (Bi), Calcium (Ca) were determined in milk 624,824 ppb, 2081,239 ppb, 589,172 ppb, 37,379 ppb, 1032,788 ppb, 249278,982 ppb, 82248,566 ppb, 1214596,27 ppb, 991,367 ppb, 3,190 ppb, 126,842 ppb, 17,976 ppb, 1861,287 ppb, 9,836 ppb, 245,192 ppb, 60,479 ppb, 14696,02 ppb, 30,918 ppb, 14,157 ppb, 483,528 ppb, 3,564 ppb, 43,089 ppb, 0,772 ppb, 76,336 ppb, 158025,533 ppb ve 277743,583 ppb levels.