Akut sodyum sitrat tüketiminin tekrarlı sprint performansı üzerine etkisi
Effect of acute sodium citrate ingestion on repeated sprint performance
- Tez No: 733139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN NAZAN KOŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, sodyum sitrat (Na tüketiminin tekrarlı sprint performansı üzerine etkilerini incelemektir. Çalışma; randomize, çift kör, plasebo kontrollü ve çapraz tasarımla yapılmıştır. Çalışmaya katılan 20 futbolcu rastgele yöntemle iki gruba ayrılmıştır: müdahele grubu 0,5 g/kg sodyum sitratı (SS), plasebo grubu (PL) ise sofra tuzunu (NaCl) 750 ml limon aromalı su içerisinde tüketmiştir. Tüketimden 180 dakika sonra Koşu Bazlı Anaerobik Sprint Testi (RAST) ile tekrarlı sprint performansı değerlendirilmiştir. En az 4 günlük arınma döneminin ardından gruplar çaprazlanarak test tekrarlanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Tekrarlanan Ölçümlerde Çift Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Sodyum sitrat tüketimi; egzersiz öncesi kan pH ve bikarbonat düzeylerini artırmış (p0,05). Sonuç olarak, egzersizden 180-210 dakika önce 0,5 g/kg SS tüketimi kan alkalozunu artırmış ve bu artış tekrarlı sprint performansı sırasında performans düşüş yüzdesini azaltarak, daha düşük en kötü sprint zamanına, daha yüksek minimum güç çıktısına ve daha düşük AZD yanıtlarına yol açarak yorgunluğu geciktirmiştir. Diğer taraftan, maksimum güç, ortalama güç, en iyi sprint süresi ve toplam sprint süresinde değişikliğe yol açmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of sodium citrate ingestion on repeated sprint performance. This study is a randomized, double-blind, placebo-controlled, crossover design. Twenty male football players were randomly divided into two groups: the intervention group ingested 0.5 g.kg-1 sodium citrate (SC) while the placebo (PLC) group ingested table salt (NaCl) solved in 750 ml of lemon-flavored water. Repeated sprint performance was evaluated with the Running Based Anaerobic Sprint Test (RAST) 180 minutes after ingestion. After the washout period (at least 4 days), the groups were crossed and the test was repeated. Two-Factor Analysis of Variance with Repeated Measures was used in the statistical analysis of the data.