Akut renal hasarlı köpeklerde fibrin yıkımlanmasına ait önemli bir biyobelirteç: plazma D-dimer seviyeleri
Plasma d-dimer levels: A significant biomarker of fibrin breakdown in dogs with acute renal injury
- Tez No: 659598
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada akut renal hasarlı köpeklerde; fibrin yıkımlanması sonucunda oluşan D-dimer'ın hastalığın teşhisinde ve evrelerinin belirlenmesinde hangi oranda yararlı bir biyobelirteç olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniğine getirilen akut renal hasarlı (n=10) ve sağlıklı (n=10) olan farklı ırk, yaş ve cinsiyette toplamda 20 köpek çalışma kapsamına alındı. Anamnez doğrultusunda akut renal hasarı olduğundan şüphelenilen ve serum biyokimyasal analizleri yapıldığında üre ve kreatinin değerlerinde artış tespit edilen ve klinik bulguları akut böbrek hasarı ile uyumlu hayvanlardan tam kan örnekleri alındı. Köpeklerde serum biyokimyasal ve idrar analizler doğrultusunda hastalığın evrelendirilmesi International Renal Interest Society (IRIS) kriterleri doğrultusunda gerçekleştirildi. Kan örneklerinin toplanması amacıyla V. cephalica lateralis, V. saphena antebrachii'den tekniğine uygun olarak sodyum sitrat içeren mavi kapaklı tüplere 2.5 ml kan örnekleri alındı. Kan alım işleminden sonra kan örnekleri, 6.000 rpm'de 5 dakika santrifüje edilerek kan plazması ayrıştırıldı. Ayrıştırılan plazma örneğinden, Finecare FIA system FS-131 cihazı ile D-dimer seviyeleri ölçüldü. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda kontrol grubundaki 10 köpekte D-dimer seviyeleri ortalama olarak 0,56 ± 0,64 (0.10-1.60), akut renal hasarlı köpeklerde 10 olguda D-dimer seviyeleri ortalama olarak 4,59 ± 3,94 (0.2-10.00) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine to what extent the D-dimer formed as a result of fibrin destruction is a useful biomarker in the diagnosis and determination of the disease to dogs with acute renal injury. A total of 20 dogs of different races, ages and genders, with acute renal injury (n = 10) and healthy (n = 10), brought to the Aydin Adnan Menderes University Veterinary Faculty Department of Internal Medicine, were included in the study. According to the anamnesis, whole blood samples were collected from animals that were suspected to have acute renal damage and whose urinary and creatinine levels were increased when serum biochemical analyzes were performed and clinical findings were consistent with acute kidney damage. The disease was staged in accordance by IRIS criteria in the direction of serum biochemical and urine analyzes in dogs. In order to collect blood samples, 2.5 ml blood samples were taken from V. cephalica lateralis, V. saphena antebrachii in blue cap tubes containing sodium citrate according to the technique. After blood collection, blood samples were centrifuged at 6,000 rpm for 5 minutes to separate the blood plasma. D-dimer levels were measured from the separated plasma sample with the Finecare FIA system FS-131 instrument. As a result of the statistical examination, D-dimer levels were found to be 0.56 ± 0.64 (0.10-1.60) in 10 dogs in the control group, and D-dimer levels in 10 dogs with acute renal injury on average 4.59 ± 3.94 (0.2-10.00) was found.