Kan akışı kısıtlama antrenmanının izokinetik kas kuvveti kas kalınlığı ve atletik performans üzerine etkisi
The effect of blood flow restriction training on isokinetic muscle strength muscle thickness and athletic performance
  1. Tez No: 733157
  2. Yazar: NECDET ERAY PİŞKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAİT BURAK AKTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Günümüzde sporcuların kuvvetini geliştirmek için birçok antrenman yöntemi kullanılmaktadır. Özellikle spor yaralanmaları sonrası spora dönüş sürecinde veya uzun zamandır spor yapmayan bireylerin yüksek şiddetli kuvvet antrenmanlarını uygulama zorluğu göz önünde bulundurulduğunda klasik hipertrofi (KH) gibi geleneksel yöntemlere alternatif yöntemlerin kullanılma gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu yöntemlerin en önemlilerinden biri ise arteriyel dolaşımı tamamen engellemeden venöz göllenmeyi sağlayarak kasa giden oksijen miktarını azaltmayı hedefleyen ve bu sayede kasta gelişim öngören kan akışı kısıtlama (KAK) yöntemidir. Literatürde yapılan çalışmalarda birçok farklı protokolde uygulanan KAK yönteminin kuvvet kazanımına pozitif etkiler sağladığı görülmektedir. Bu bilgiler ışığında yapılan çalışmanın birinci amacı alt ve üst ekstremiteye KAK yöntemi ile uygulanan düşük şiddetli kuvvet antrenmanları ve yüksek şiddetli KH kuvvet antrenmanlarının izokinetik kuvvet parametreleri, kas kalınlığı ve atletik performans üzerine etkilerini incelemek, ikinci amacı ise KAK yöntemi ile KH yönteminin bu parametreler üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 18-25 yaşları arasında 24 gönüllü erkek birey katılmıştır. Katılımcılar KAK yöntemini uygulayan antrenman grubu (KAKG) ve KH yöntemini uygulayan antrenman grubu (KHG) olmak üzere 12 kişilik 2 gruba ayrılmıştır. KAKG 1 tekrarlı maksimallerinin (1 TM) %20-40'ı ile, KHG ise 1 TM'nin %60-80'i ile 8 hafta boyunca haftanın 2 günü alt ekstremiteyi 1 günü üst ekstremiteyi içeren toplam 8 egzersizden oluşan antrenman programını uygulamıştır. Katılımcıların diz ve dirsek izokinetik kuvvet parametreleri, kas kalınlıkları ve atletik performans ölçümleri çalışma başlangıcında ve 8 hafta sonrasında olmak üzere 2 defa ölçülmüştür. Verilerin ön ve son testleri arasındaki farkı belirlemede Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılırken, değişkenlerin yüzdesel değişim oranları ise yüzde frekans analizi ile belirlenmiştir. Verilerin analizleri sonucunda izokinetik kuvvet parametreleri (pik tork [PT], pik tork relatif kuvvet [PTR], ortalama güç [OG], ortalama güç relatif kuvvet [OGR], bilateral fark [BLF], hamstring quadriceps oranı [H/Q], biceps triceps oranı [B/T]) kas kalınlığı ve atletik performans (çeviklik, dikey sıçrama, 10-20-30 m sürat koşusu) ölçümlerinde her 2 grupta da birçok parametrede son test lehine anlamlı düzeyde fark tespit edilirken, bu farkın KAKG ve KHG'de benzer şekilde olduğu görülmüştür. KAK yöntemi ile uygulanan kuvvet antrenmanlarının düşük şiddette çalışma imkanı sunması, eklemlerde daha az düzeyde mekanik stres oluşturması ve kuvvet parametrelerinin yanı sıra atletik performans noktasında da olumlu etkileri göz önüne alındığında KH antrenmanlarına güçlü bir alternatif yöntem olarak uygulanabileceği görülmüştür. Spor bilimciler ve antrenörlerin bu farklı yöntemi sporcularda uygulamasının antrenman çeşitliliğini sağlamada etkili olacağı düşünülmektedir. Çalışmada KAK ve KH yönteminin izokinetik kuvvet parametreleri, kas kalınlığı ve atletik performans yönünden kapsamlı bir değerlendirmeye tabii tutulması 2 yöntemin de benzer ve baskın gelişim sağladığı parametreleri görmek adına literatüre yenilik katmıştır. Belli bir düzeyde kuvvet kazanımı sonrası KAK yönteminin çeşitli varyasyonlarla KH gibi geleneksel kuvvet antrenmanları ile kombinlenmesi ise çok yönlü gelişimin hedeflenmesi açısından önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Today, many training methods are used to improve the strength of athletes. Considering the difficulty of performing high-intensity strength training, especially in the process of returning to sports after sports injuries or individuals who have not done sports for a long time, the necessity of using alternative methods such as classical hypertrophy (CH) has emerged. One of the most important of these methods is the blood flow restriction (BFR) method, which aims to reduce the amount of oxygen going to the muscle by providing venous pooling without completely blocking the arterial circulation, and thus predicts the improvement of the muscle. In the studies in the literature, it is seen that the blood flow restriction (BFR) method applied in many different protocols provides positive effects on strength gain. Therefore, in this study, the primary aim of the study is to examine the effects of low-intensity strength training and high-intensity CH strength training applied to the lower and upper extremities with BFR method on isokinetic strength parameters, muscle thickness and athletic performance the second aim is to compare the effects of BFR method and CH method on these parameters. 24 male volunteers between the ages of 18-25 participated in the study. The participants were divided into 2 groups of 12 people: the training group (BFRG) applying the blood flow restriction method and the training group (CHG) applying the classical hypertrophy method. The participants applied a training program consisting of a total of 8 exercises, including the lower extremity 2 days a week and the upper extremity 1 day, for 8 weeks, with 20-40% BFRG of their 1 repetition maximals (RM), and 60-80% of their CHG 1 RM. Knee and elbow isokinetic strength parameters, muscle thickness and athletic performance measurements of the participants were measured twice, at the beginning of the study and after 8 weeks. While Wilcoxon signed-rank test was used to determine the difference between the pre-test and post-tests of the data, the percentage change rates of the variables were determined by percentage frequency analysis. As a result of the analysis of the data, a significant difference was found in favor of the post-test in many parameters in both groups in the isokinetic strength parameters (peak torque [PT], peak torque relative strength [PTR], average power [AP], average power relative strength [APR], bilateral deficit [BLD], hamstring quadriceps ratio [H/Q], biceps triceps ratio [B/T]), muscle thickness and athletic performance (agility, vertical jump, 10-20-30 m sprint) measurements, while this difference was found to be similar in BFRG and CHG. Considering that strength training applied with the BFR method offers the opportunity to work at low intensity, creates less mechanical stress on the joints and has positive effects on strength parameters as well as athletic performance, it has been seen that it can be applied as a strong alternative method to CH training. It is thought that the application of this different method by sports scientists and coaches in athletes will be effective in providing training diversity. In the study, a comprehensive evaluation of the BFR and CH method in terms of isokinetic strength parameters, muscle thickness and athletic performance has added innovation to the literature in order to see the parameters in which both methods provide similar and dominant improvement. Combining the BFR method after a certain level of strength gain with traditional strength training such as CH with various variations can be recommended in terms of targeting versatile improvement.