Comparative analysis of the liability of online content-sharing service providers in Turkish and European Union Copyright Law
Türk ve Avrupa Birliği Telif Hukukunda çevrimiçi içerik paylaşım hizmeti sağlayıcıların sorumluluğunun karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 733163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ÖZDEN MERHACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, Çevrimiçi İçerik Paylaşım Hizmeti Sağlayıcılar (ÇİPHS) kavramı ve Türkiye ve Avrupa Birliği hukukundaki sorumlulukları incelenmektedir. AB, ilk defa 2019 yılında ÇİPHS karamının tanımlanması ve telif haklarının uyumlaştırılması için yeni bir yönerge çıkarmıştır. Fakat, Türk hukukunda hala ÇİPHS'lere yönelik özel bir düzenleme bulunmamaktadır. Bahsedilen yeni sorumluluk rejimine göre AB'de bu platformların eser sahiplerinden lisans alması zorunluluğu ile bu lisansların alınması için elinden geleni yapması halinde ve hukuka aykırı içeriğin ihtar üzerine derhal kaldırılması için elinden gelenin en iyisini yapması gibi durumlarda muaf olabilecekleri öngörülmüştür. Diğer yandan Türk hukukunda ise bunlar da diğer yer sağlayıcılar gibi yeterince gerekçelendirilmiş uyar-kaldır mekanizması kapsamında sorumlu tutulmaktadır. Telif hakları ve ifade özgürlüğü, kullanıcıların özel hayatının gizliliği ve platformların çalışma özgürlüğü gibi diğer temel haklar dikkate alınarak bir denge kurulması gerekmektedir. Bu çalışmada iki hukuk sistemindeki teori ve uygulama incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of Online Content Sharing Service Providers (OCSSPs) and their liabilities in Turkish and EU law are examined. The EU introduced a new directive for harmonisation of copyright and defined the concept of the OCSSPs for the first time in 2019. However, there is still no particular liability regime in Turkish law on OCSSPs. Said new liability regime in the EU requires the platforms to engage in licensing activities and it sets up exemption possibilities such as in case the best efforts were made to obtain such license or there is immediate takedown upon notice of the illegality. On the other hand, in Turkish law, they are subject to the same requirements as other hosting service providers regarding copyright, within the frame of the requirement of immediate takedown of the illegal content upon sufficiently justified notice from the right holder. The balance between copyright and other fundamental rights, such as the freedom of expression and right to privacy of users and platforms' freedom to conduct business must be taken into account. The theory and practice in both laws are evaluated.