Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin zihinsel engelli bireylerin sportif etkinliklerine yönelik tutum ve görüşlerinin incelenmesi
Investigation of the attitudes and opinions of Vocational and Technical Anatolian High School students on sporting activities of mental disabled individuals
- Tez No: 733162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİKE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi öğrencilerinin zihinsel engelli bireylerin sportif etkinliklerine yönelik tutum ve görüşlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada karma araştırma yöntemlerinden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Esentürk ve Yarımkaya (2016) tarafından geliştirilen“Zihinsel Engelli Bireylerin Sportif Etkinliklerine Yönelik Tutum Ölçeği”ve araştırmacılar tarafından belirlenen üç adet yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ise Muş'un Bulanık ilçesine bağlı Bulanık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitimlerine devam eden ve çalışmaya gönüllü olarak katılan Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü (108) ve Hasta ve Yaşlı Hizmetleri Bölümü (69) olmak üzere nicel çalışma toplam 177 öğrenciden, nitel çalışma ise toplam 170 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada nicel verilerin analizinde SPSS 22.0 istatistik programı kullanılmış, Verilerin çözümlenmesinde tanımlayıcı istatistik ve Shapiro-wilk ve Kolmogorov smirnov normallik testi yapılmış olup veriler normal dağılım göstermediğinden dolayı Non-parametrik testlerden Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Elde edilen karma yöntem bulgularında ise, ölçek sorularında sosyalleşme, kişilik ve sağlığa olan etkisi ile ilgili sorular dâhilinde katılımcıların olumlu ve yüksek tutuma sahip oldukları bununla birlikte duvarları yıkmak, kişiliğimi geliştiriyorum, fiziksel etki durumu ve iyi oluş hali alt temalarında kullandıkları ifadelerin olumlu olması birleşen yönler olarak tespit edilmiştir. Ancak duvar örmek, kişiliğimi geliştiremiyorum ve etkisizlik durumu alt temalarında da katılımcılarının olumsuz ifadeler kullandıkları, nicel bulgularda olumsuz tutuma rastlanmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, katılımcıların nicel verilerde yüksek olumlu tutuma sahip olmalarına rağmen nitel bulgularda olumsuz tutum sergiledikleri yönlerinde olduğu tespit edilmiştir. Literatürde zihinsel engelli bireylerin içinde yer aldığı çalışmalarda karma araştırma yöntemiyle yapılmış ve sporun zihinsel engelli bireylerin üzerindeki etkilere yönelik görüşlerin olduğu çalışmaların sınırlı olması nedeniyle çalışmamızın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the attitudes and views of Vocational and Technical Anatolian High School students. students towards the sportive activities of individuals with intellectual disabilities. Convergent parallel design, one of the mixed research methods, was used in the study. Personal Information Form developed by the researchers,“Attitude Scale towards Sports Activities of Individuals with Intellectual Disabilities”developed by Esentürk and Yarımkaya (2016) and three semi-structured interview questions determined by the researchers were used as data collection tool. In the study, the study group consisted of 177 students in total, the Department of Child Development and Education (108) and the Department of Patient and Elderly Services (69), continuing their education in Bulanık Vocational and Technical Anatolian High School in Bulanık in Muş and the qualitative study consists of a total of 170 students. SPSS 22.0 statistical program was used in the analysis of quantitative data in the research, descriptive statistics and Shapiro-wilk and Kolmogorov smirnov normality tests were used in the analysis of the data. Since the data did not show normal distribution, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests which are non-parametric tests were applied. Content analysis technique was used in the analysis of qualitative data. In the mixed method findings obtained, it was found that the participants had positive and high attitudes in the scale questions within the questions about socialization, personality and the effect on health. However, the positive expressions they used in the sub-themes of breaking the walls, developing my personality, physical impact status and well-being were determined as the converging aspects. However, it was determined that the participants used negative expressions in the sub-themes of building a wall, I cannot develop my personality, ineffectiveness and no negative attitudes were found in the quantitative findings. As a result, it has been determined that although the participants have high positive attitudes in quantitative data, they have negative attitudes in qualitative findings. It is thought that our study will contribute to the literature due to the limited number of studies in the literature on the effects of mixed and sports on individuals with mental disabilities.