Eski Yunan tiyatro oyunlarının antik sanata yansımaları
Reflections of old Greek plays to the ancient art
  1. Tez No: 733240
  2. Yazar: ASLIHAN ÇİVİLİDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Archeology, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu yüksek lisans tezinin konusunu, Eski Yunan tiyatro oyunlarının yazıldığı ve oynandığı dönemlerin diğer sanat dallarında yer alan tasvirleri oluşturmaktadır. Tiyatronun kökeni ve gelişimi ile ilgili literatür taramaları gerçekleştirilmiş, günümüze ulaşan oyun metinleri incelenmiş ve arkeolojik malzemeler üzerinde oyunların betimleri araştırılarak bir sınıflandırma yapılmıştır. Bu çalışmada, oyun metinleri ile diğer sanat dalları arasındaki ilişki ortaya koyulmuştur. Eski Yunan'ın tiyatronun ortaya çıktığı dönemden son hâlini aldığı döneme kadar olan süreci; edebi, siyasi ve sosyokültürel açıdan ele alınmıştır. Diğer sanat dallarına yansımaları ise Attika ile sınırlı kalmamış, ikonografik açıdan daha geniş coğrafyaya yayılım sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of this master's thesis is the depictions in other branches of art of the periods when Ancient Greek theater plays were written and performed. Literature reviews about the origin and development of the theater were carried out, the texts of the plays that suvived to the present day were examined and a classification was made by researching the descriptions of the plays on the archaeological materials. In this study, the relationship between play texts and other branches of art has been revealed. The process of Ancient Grecee from the period when the theater emerged to the period when it took its final form has been discussed in terms of literary, political and socio-cultural aspects. Its reflections on other branches of art were not limited to Attica, and it was seen that it spread to a wider geography in terms of iconography.