Hicri 1147-1148 Miladî 1734-1735 tarihli R52 numaralı Rusçuk Şer'iyye Sicili transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Ruse Court Records registry number R52 (Hijri 1147-1148 Gregorian 1734-1735)
- Tez No: 733241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAY BİZBİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Şerʿiyye sicilleri kayda alındıkları dönemde devletin sosyal, ekonomik ve siyasal yapısını ortaya koyan belgeler arasında önemli bir yer tutmuşlardır. Defterler günlük olayları ilgilendiren davalar, başkent ile yapılan yazışmalar, şikâyet ve atamalar gibi belgeleri içerir. Ayrıca şerʿiyye sicilleri, Osmanlı Devleti'nin o dönemdeki durumu ile Kadılık makamının toplum ve devlet nezdindeki konumu hakkında bizlere bilgi veren esaslı bir kaynak niteliğindedir. Tarihi olayları incelemek ve yorumlamak bakımından şerʿiyye sicilleri bu yönü ile ayrıca bir önem kazanmaktadır. Bugüne kadar birçok şerʿiyye sicili bu özelliklerden dolayı üzerinde çalışılmaya değer görülmüştür. Biz de konumuz olan“Hicri 1147-1148 Miladî 1734-1735 tarihli R52 Numaralı Rusçuk Şer`iyye Sicili Transkripsiyonu ve Değerlendirilmesi”adlı çalışmamızla bu sahada yapılmış olan çalışmalara bir katkı ve aynı zamanda kaynak olmayı amaçladık. Defterde ana konulardan birini İran Seferi hazırlıkları ve lojistik faaliyetleri için İstanbul ile yapılan yazışmalar oluşturmaktadır. Bunu sosyal hayatta karşılaşılan meseleler ile ilgili davalar avârız kayıtları ve terekeler takip etmektedir. Bu bağlamda Rusçuk şehrinin XVIII. yüzyılın ilk yarısındaki sosyal ve ekonomik durumu ve askeri hazırlıkları hakkında bilgiler ve analizler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Court records have an important place among the documents that reveal the social, economic and political structure of the state in the period when records are recorded. However, it includes the cases involving day to day events and documents such as correspondence, complaints and assignments made with the capital. In addition, court records are a fundamental resource that provides us with information about the Ottoman State's current situation and the position of the Kadilik authorities in the public and state. In terms of reviewing and interpreting historical events, the sharia registers also have a significance in this regard. So far, many sharia registers have been deemed worthy of study due to these features. We also aim to contribute to the work done in this field and to be a source in this field with the study called“Transcription And Evaluation Of Ruse Court Records Registry Number R52 (Hijri 1147-1148 Gregorian 1734-1735)”. One of the main subjects in the book is the correspondence with Istanbul for preparations for military campaign to iran and logistics activities. This is followed by lawsuits, avârız records and estates related to the issues encountered in social life. In this context, information and analysis were provided on the Ruse city's social and economic situation and military preparations in the first half of the eighteenth century.