Heykel sanatında anlatım ve artistik anatomi
In Sculpture expression and artistic anatomy
  1. Tez No: 73327
  2. Yazar: RAHMİ ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. AYTAÇ M. KATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Heykel sanatında figüratif anlatım ve artistik (sanatsal) anatomi başlıklı inceleme konumuzun ilk bölümünde günümüze kadar, figür ve figüratif görünümlerde varlık değeri kazanmış olan plastik sanatlar içinde; figür, form ve figürü oluşturan estetik değerleri alt başlıklarıyla açıklamaya çalıştık. İkinci bölümde insan bedeninin morfolojik yapısına ait detaylara girmeden sanatsal anatominin heykel sanatındaki yerini ve akademik anlamda eğitime dayanan heykel sanatı içinde, insan bedeninin öğrenme, bilme ve biçimlendirme aşamasındaki gerekliliğini (incelemiş olduğumuz kaynaklarla) aktarmaya çalıştık. İnceleme konumuzun üçüncü bölümünde ilkel çağların başlangıcından Rönesans'ın sonuna kadar olan dönemde, bölümler içerisinde, insan figürünün toplumlara göre farklılaşmasını ve süreç içerisindeki gelişmesini ele aldık. İlkel çağlarda inançlar yüzünden oldukça naif bir şekilde ele alınan insan figürünün, Antik Yunan ve Rönesansla birlikte kusursuz bir görünüm almasını ve Rönesans'ta yapılan bilimsel araştırmalarda, insan anatomisinin en ince ayrıntılarına kadar çözümlenmesinin, daha bilinçli bir biçimde, figüratif anlatıya yansımasını değerlendirmeye çalıştık.Dördüncü bölümde ise Modernizmin başladığı dönem olan 19. yüzyıldaki sanat ortamı ile bu ortamın değişen toplumsal yaşamla paralelliğini ortaya koymaya çalıştık. Bunu yaparken 19. yüzyılda geleneksellik ile modernizm arasında köprü konumunda olan ve figüratif anlatıma farklı bir bakış açısıyla yaklaşan Rodin'in çalışmalarını değerlendirdik. Devamında 19. yüzyılda başlayan değişim rüzgârlarının sonucu olarak çok sesli bir sanat ortamının gündeme gelişini, bu ortam içinde önemli gördüğümüz beş akımı ve bu akımlar içerisinde figüratif anlatımı vurguladık. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first part of this study, I tried to explain the aesthetic values forming the figure under the subtitle in the plastic arts gaining the existence value in the figurative appearances under the title figurative and artistic anatomy in the sculpture art. In the second part of my study, I tried to give the necessity of the mankind at the rank of learning, knowing and forming within the sculpture art leaning to the academic education and without ertering the details of the mankind morphologic structure. In the third part of this study, we examined the differentation of the mankind figure and the development during the period starting from the primitive centuries up to the end of the Renaissance. I tried to evaluate the faultless mankind figure within the Greek and Renaissance Period and to analyze the mankind anatomy and to describe the figurative leaning. In the fourth part of my study, I tried to make clear the paralllelism of the arts of the 1 9th Century period with the changing social life. I also evaluate the Rodin's works bridging the traditionalism withmodernisin and approaching the figurative telling from a diferent view. I also emphasized the sounding artistic medium starting in the 19 th Century and five important artistic trends in this period and the figurative narration. VI