Sivil havayolu işletmelerinde organizasyon yapılarının etüdü ve THY'nda uygulaması
The Examination of organizational structure in airline companics and its application in Turkish Airlines
  1. Tez No: 73328
  2. Yazar: MEHMET YÖNT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET BUĞDAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
ill ÖZET 2000'li yıllara yaklaşılırken Türkiye'de ve dünyada hızla gelişmekte olan hava taşımacılığı sektörünün bir parçası olan havayolu işletmeleri, müşterilerine güvenilir, emniyetli, : kaliteli bir hizmet sunabilmek ve varlıklarını sürdürebilmek için yoğun bir rekabet ve çaba içindedir. 21. yüzyılda havacılık sektörünü teknolojik gelişmeler etkileyecek ve bunun sonucunda hava taşımacılığının yönetim yapılarında değişiklikler oluşacaktır. Havayolu işletmelerinde, ister küçük, ister büyük olsun, yönetim sürecinin uygulanabilmesi için organizasyon temel bir çatıdır. Havayolu işletmeleri hava taşımacılığı hizmetlerini üretirlerken belirli bir organizasyonel yapıya ihtiyaç duyarlar. Temelde aynı olmalarına rağmen havayolu işletmelerinin organizasyonları bir işletmeden diğerine göre değişiklikler göstermektedir. Bunun nedenleri şöyle sıralanabilir: Tarihsel gelişme, hava taşıyıcılarının sınıflandırılması, (örneğin;taksi taşıma, charter, tarifeli sefer yapan işletme vb olmaları) işletmenin büyüklüğü (örneğin; filodaki uçak, uçuş hattı sayısı) ve ulusal veya uluslararası uçuş yapan işletme olması, yönetimlerin etkinliğini ortaya koymaktadır. Havayolu işletme organizasyonlarının birçok ortak yönleri vardır. Bu ortak yönler hem icra, hem kurmay bölümlerinin yapısında görülmektedir. İcra ve kurmay bölümlerinin genelde organizasyon şemasında bulunan bölüm adlan için kullanılan başlıkları, bölümün fonksiyonlarını da belirtir. Bütün bunlar, aşama aşama havayolu işletmelerinin organizasyon yapısı içersinde, değişik birçok havayolu işletmesi için ele alınmış ve görev, sorumluluk kavram ve tanımlan organizasyon şemalanyla birlikte ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT While approaching to the 21st century, the airline developing air transportation sector in Turkey and in the world, are now in an intense competence and effort to offer a reliable, safe and quality service for their customers. In the 21st century, technological advances will affect aviation sector and consequently; there will be some changes about air transportation management structures- Organisation, however it is small or big is a basic framework to apply the management process in airline organisations. Airline operations needs a certain organisational structure while producing air transportation services. Although the organisations of airline operations, are basically same, they differ from one to another. Their reasons are as followed: Historical development, classification of air carriers (e.g: as being charter, taxi, scheduled type of transportation) the size of operation (e.g: the number of planes in fleet and the number of flight points) being a national or an international airline operation and effectiveness of management. Airline Operation Organisations have many similar features: These similar features are being seen both in the structure of execution and staff parts. The items, used for the names of the parts of execution and staff sections which are generally found İn organisation charts, also defines the functions of these section. All these are handled phase by phase in the organisation structure of airline operations for many kinds of airlines and duties, responsibilities, notions and definitions are being researched together with organisation charts.