Heykel sanatında organik form ve biçimlendirmeler
- Tez No: 63182
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUSRET BAŞÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Heykel sanatı, ilkel toplumlarda ki yaşam koşulları, üretim güçleri ve doğa karşısında duyulan korku, sanatsal-imgesel bilinci şekillendirmiş zamanla toplumsal bilincin gelişmesiyle, sanatsal anlatımın içeriği biçim değiştirmeye başlamıştır. 15. yy'a kadar Organik biçimlemelerde nesnel doğa biçimlemesiyle birlikte plastik anlatım elemanları ön plana çıkar. Sanatçı; Organik formu yorumlamaya başlar. Empresyonizmle birlikte, Organik heykel formunda izlenim yanında, yaratımın görüntüleri belirir. Sanayi Devrimiyle birlikte, toplumsal yaşamda ki hızlı değişim, sanata da yansır. Modern sanat akımlarında ki organik formlarda, hızlı bir deformasyon ve soyutlama başlar. Heykelde plastik form, gittikçe doğal nesne formundan uzaklaşır. Soyut form heykel sanatında çığır açar. Uygulamalarımızda; bir organik form olan insan bedenini deforme ettik. Daha önce birçok sanatçının denediği bu yöntemle, içinde yaşadığımız toplumun; psikolojik, dramatik unsurlarını, tedirginliklerini, tekrarlanan ritmik yüzey düzenlemeleriyle dinamik bir biçimlendirmeyle vermeye çalıştık. Sonuçta geleneksel bir heykel formu olan insan bedeninde,“duygunun”hakim olduğu, bitmemiş figür anlayışıyla yapısal sağlamlığı yansıtmaya çalıştığımız plastik formlar oluştu. Formlarda ki doku anlayışı, akıcı anatomik yapılardaki oran değişimi, figürlerdeki gerçeküstü hareketlilik psikolojik niteliklerinin ve ışık-gölgenin yoğun olarak betimlendiği Epik bir çalışma ortaya çıkmış oldu. Necmettin YA?CI
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Sculptors fear primitive production forces and formalized artistic imaginative consciousness. In time the contend of artistic expression transformed by progress of social consciousness. Up to 15th century, sculptors consider the plastic experssive elements as importand as objective nature formation. Artist commented on organic form with impressionism images of creation. With industrial revolution, rapid tranformation in social life appeared, In art, rapid deformation and abstraction began with contemporary ar currents, plactic form gradually replacet natural forms. Abstarct forms opened a new road in sculpture art. In our works; we have deformed human body which was an organic form. Form the beginning we worked to make a dynamic-shape with rhythmic surface design, psyhcological, dramatic elements, (troubles of socienty in which we live) Finally, Wetried toreflect the human body which is a traditional sculptre form with more plastic forms structwal wholeness the culptor formelo. We alsorried to show textural views, fluent proportion, transformation in anatomical construction and sürrealist motion in epic work has come in to being that effect psyhcological features and light-shaduws.