Sensörlerle postür analizinin incelenmesi ve sınıflandırılması
Examination and classification of posture analysis with sensors
  1. Tez No: 733281
  2. Yazar: MUSTAFA GEÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÇÖMLEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışmasında, iletken lastik gerginlik sensörü kullanılarak bir giysi prototipi sunulmaktadır. Bu sensörler tasarlanmış bir yelek üzerine yerleştirilmektedir. Yelek giyildiğinde arka düzlemdeki eğimlere bağlı olarak sensörlerin boyunda meydana gelen uzamalara bağlı dirençli değişimler kaydedilmektedir. Eğimler arasındaki korelasyonu belirlemek için çok sayıda senaryo çalışılmıştır. Sagittal, frontal ve horizontal düzlemlerde ve yelek üzerindeki sensörlerin direnç değişimleri incelenmiştir. Böylece vücudun gerçek konumu ile sensörlerdeki değişiklikler arasındaki korelasyon elde edilmiştir. Bu korelasyonlara dayanarak, vücuttaki omurların duruş pozisyonları tahmin edilmiştir. Yelek kullanılarak statik duruş analizinin yanı sıra dinamik duruş analizi yapmak da mümkün olmuştur. Bu yeleğin genel sağlık taramalarında kullanılması amaçlanmıştır. Sensörlerle üzerine giyilebilir bir yelek giydirilmesinin vücutlarındaki duruş analizlerinin düzenli olarak kayıt altına alınmasında faydalı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a garment prototype is presented using a conductive-rubber-cord-stretch sensor. These sensors are placed on a designed vest. When the vest is worn, the change in the length of the sensors in response to the slopes on the back plane and the resistively changings on the sensors have been recorded. In order to determine the getting the correlation between the slopes, numerous scenarios have been studied. On the sagittal, frontal and horizontal planes and the resistive changes of the sensors on the vest has been investigated. So, correlation between the real position of the body and changes on the sensors have been obtained. Based on these correlations, the posture positions of the vertebrae in the body have been estimated. Utilizing the vest, it has been possible to perform dynamic posture analysis as well as static posture analysis. This vest is aimed to be used in general health monitoring. Concluded that a wearable vest on sensors will be useful for regularly record the posture examinations in their bodies.