Dinamik vestibüler sistem algoritmasında periferik vestibüler patoloji özelliklerinin araştırılması
Investigation of peripheral vestibular pathology characteristics in dynamic vestibular system algorithm
- Tez No: 554562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Denge, dar bir yüzeyde düşmeden postürün doğru şekilde korunma yeteneğidir. Postüral kontrolün düzgün gerçekleşebilmesi için vizüel, vestibüler ve proprioseptif sistem oldukça etkin rol oynamaktadır. Vestibüler sistem bozukluğun, postüral kontroldeki ve lokomotor aktivitasyondaki etkisini değerlendirmek için yürüyüş analizini incelemek gerekmektedir. Çalışmamıza 18-60 yaş arasında 60 periferik vestibüler patolojiye sahip birey ile 64 normal birey çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızdaki katılımcıların yürüyüş parametreleri ile ilgili verileri, Dinamik Vestibüler Sistem Analiz Algoritması ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Equilibrium is the ability to accurately protect the posture without falling on a narrow surface. The visual, vestibular and proprioceptive system plays a efficient role in order to ensure proper postural control. In order to evaluate the effect of vestibular system disorder on postural control and locomotor activity, gait analysis should be examined. 60 people with peripheral vestibular pathology and 64 normal people were included in the study that the ages are between 18-60. The data on the walking parameters of the participants in our study were collected by Dynamic Vestibular System Analysis Algorithm. The normal group and various peripheral pathological groups were compared.