Fast simulation and modeling of scattering from targets in MIMO imaging systems
ÇGÇÇ görüntüleme sistemlerindeki hedeflerin saçılmasının hızlı benzetimi ve modellenmesi
- Tez No: 733321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ALATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çok-giriş-çok-çıkış (ÇGÇÇ) sistemindeki ileri çözüm analizi, verici anten tarafından aydınlatılan hedeften alıcı antene gelen işaretin hesaplanmasına ihtiyaç duymaktadır. Bu tip sistemlerin tam dalga analizi doğru sonuçları yüksek hesaplama maliyeti ile sağlamaktadır. Sistemin hızlı analizi doğruluğu sınırlayan birkaç yaklaşım kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu tezde basit modellerle daha yüksek doğrulukta ve tüm sistemin tam dalga analizinden daha hızlı benzetim süresine sahip bir modelleme tekniği önerilmiştir. Bu metodoloji için, izole edilmiş bir antenin tam dalga benzerim sonucu girdi olarak kullanılmıştır. Yüzey denklik teoremi ve küçük dipol yaklaşımı sayesinde, hedef ve alıcı antenler üzerine gelen dalgalar bulunmuştur, Momentler metodu tekniği hedeften saçılan gelen dalgadan dolayı oluşan saçılma dalgalarını bulmak için kullanılmıştır. Son olarak, saçılan dalga verisi, tepki teoremi dahilinde kullanılarak alıcı antenden alınan işaretin hesaplanmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The forward model analysis in a multiple input multiple output (MIMO) system requires the computation of the signals received by receiver antennas when various targets are illuminated by a transmitter antenna. The full wave analysis of such systems provides accurate results with high computational cost. Fast analysis of the system can be achieved by simple models based on several approximations which limits the accuracy. In this thesis, a modeling technique that provides better accuracy compared to simple models and achieves faster simulation time than full-wave analysis of the whole system is proposed. Full-wave simulation result of an isolated antenna is used as an input for this methodology. With the help of surface equivalence theorem and small dipole approximation, the incident field over the target and receiver antennas are found. MoM technique is employed to find scattered fields created by target due to this incident field. Finally, scattered field data is utilized in reaction theorem to compute the signal received by the receiver antenna.