İnjektif ve projektif yakın-halka modülleri
Injective and projective near-ring modules
  1. Tez No: 733320
  2. Yazar: MUHAMMAD HARIS JAVAID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN TAKIL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde bir yakın-halkası üzerinde tanımlı injektif ve projektif yakın-halka modülleri incelenmiştir. Bu amaçla çalışmamızda kullanılan temel tanım ve teoremler sunulmuştur. Bu çalışmada bir yakın-halka üzerindeki tüm modüllerin yarı-basit olması için gerekli ve yeterli koşulları sağlayan alternatif“injektif”formları incelenmiştir. Ayrıca, herhangi bir N yakın-halkası için N üzerinde yakın-halka modülleri kategorisinde aşikar olmayan injektif modüllerin bulunmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, injective and projective near-ring modules defined on a near-ring are investigated. For this purpose, the basic definitions and theorems used in our study are presented. In this study, alternative“injective”forms that provide the necessary and sufficient conditions for all modules on a near-ring to be semi-simple are examined. It has also been shown that there are no non-trivial injective modules in the category of near-ring modules on any near-ring N.