Multiple Sklerozlu hastalarda efferent işitsel sistemin medial olivokoklear refleks ile değerlendirilmesi
Evaluation of the efferent auditory system in patients with Multiple Sclerosis by Medial Olivocochlear Reflex
- Tez No: 733328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada Multiple Skleroz hastalarında efferent işitsel sistem aktivitesi Medial Olivokoklear (MOC) refleks ile değerlendirilmiştir. Afferent işitsel sistemin MS hastalığında etkilendiğini gösteren çalışmalar mevcuttur ancak efferent sistemi değerlendiren çalışmalar kısıtlıdır. Beyinsapı MS plakları için sık tutulum bölgelerinden biridir. MOC sistemi beyinsapında süperior olivar kompleksde (SOC) yerleşik bulunur ve koklear nukleuslar (CN) refleksde görev alır, temporal korteksin SOC ve CN üzerinde modülatör etkisi vardır. MS hastalığında beyinsapı veya temporal korteks tutulumu MOC refleksini etkiliyor olabilir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 50 MS hastası, 50 kontrol grubu olmak üzere 100 hasta dahil edildi. MS hastaları kranial MRG bulgularına göre 3 gruba ayrıldı. Grup 1: beyinsapı lezyonu olan MS hastaları (n=20), Grup 2: beyinsapı lezyonu olmayıp temporal korteks lezyonu olan MS hastaları(n=20), Grup 3: beyinsapı ve temporal korteks tutulumu olmayan MS hastaları (n=10). Tüm katılımcılara timpanogram, akustik stapes refleks eşiği, saf ses odyometrisi, Transient Evoked Otoakustik Emisyon (TEOAE) ölçümü yapıldı. MOC Refleks ölçümü 60 dB HL beyaz gürültü kontralateral uyaran (KU) ile TEOAE amplitüdlerinde supresyon kaydedilerek değerlendirildi. MOC supresyon seviyeleri iki şekilde incelendi; ilki; 5 frekanstan 3'ünde 1 dB ve üzeri supresyon gösteren hasta MOC refleks testinden geçti kabul edildi ve geçen / kalan hastalar gruplarına göre kıyaslandı. İkinci yöntemde MOC supresyon seviyeleri ortalamaları gruplara göre kıyaslandı. Bulgular: 80 db SPL klik uyaranla yapılan TEOAE sonuçlarında anlamlı fark saptanmadı. Supresyon değerleri ortalaması tüm frekanslarda Grup 1'de 5,07(±2,37), Grup 2'de 7,28 dB(±2,16), Grup 3'te 7,21 dB(±3,66), tüm MS hastalarında 6,38 dB(±2,76) ve kontrol grubunda 7,56 dB(±2,22) olarak bulundu. Sonuçlar istatistiksel olarak anlamlıydı. (p=0,02). Beyinsapında lezyonu olan hastalar diğer gruplara ve kontrol grubuna göre anlamlı düşük supresyon seviyeleri gösterdi. Temporal korteks ve diğer MS grubunda anlamlı fark saptanmadı. Sağ kulaktan MOC refleks testini tüm katılımcılar geçti, sol kulakta Grup 1'de 4 (20%), Grup 2'de 2 (%10), Grup 3'te 1 (%10) kişi MOC refleks testinden geçemedi, kontrol grubunda tüm katılımcılar testi geçti. Bulgular istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,008). Sonuç: MOC sistemi MS hastalığında etkilenmektedir. Özellikle beyinsapı lezyonu olan hastalarda MOC refleks aktivitesi belirgin azalmıştır. Temporal korteks tutulumunun etkili olmadığı düşünülmektedir. MOC aktivitesinin baskılanması MS hastalarındaki çeşitli işitsel sorunların kaynağı olabilir. MOC ile MS ilişkisinin daha iyi anlaşılması için daha geniş katılımlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, efferent auditory system activity in MS patients was evaluated with the Medial Olivocochlear (MOC) reflex. There are studies showing that the afferent auditory system is affected in MS, but studies evaluating the efferent system are limited. The brainstem is one of the common sites for MS plaques. The MOC system is located in the superior olivary complex (SOC) in the brainstem, and the cochlear nuclei (CN) are involved in the reflex, while the temporal cortex has a modulatory effect on SOC and CN. In MS, brainstem or temporal cortex lesions may affect the MOC reflex. Material and Methods: The study included 50 patients, and 50 healthy subjects. MS patients were divided into 3 groups according to cranial MRI findings. Group 1: MS patients with brainstem lesions (n=20), Group 2: MS patients with temporal cortex lesions without brainstem lesions (n=20), Group 3: MS patients without brainstem and temporal cortex lesions (n=10). Tympanogram, acoustic stapes reflex threshold, pure tone audiometry, and Transient Evoked Otoacoustic Emission (TEOAE) measurement were performed on all participants. MOC Reflex measurement was evaluated by recording suppression in TEOAE amplitudes with 60 dB HL white noise contralateral acoustic stimulus. MOC suppression levels were examined in two ways; first; 1 dB and more suppression in 3 of the 5 frequencies of TEOAE was considered to have passed the MOC reflex test and the patients who passed / failed were compared according to their groups. In the second method, the means of MOC suppression levels were compared according to the groups. Results: There was no significant difference in TEOAE results performed with 80 db SPL click stimulus. The mean MOC suppression at all frequencies were 5.07 (±2.37) in Group 1, 7.28 dB (±2.16) in Group 2, 7.21 dB (±3.66) in Group 3, 6.38 dB(±2.76) in all MS patients and 7.56 dB(±2.22) in the control group. The results were statistically significant (p=0.02). Patients with lesions in the brainstem had significantly lower suppression compared to the other groups and the control group. There was no significant difference in temporal cortex and other MS groups. All participants passed the MOC reflex test in the right ear. 4 (20%) in Group 1, 2 (10%) in Group 2, 1 (10%) in Group 3 did not pass the MOC reflex test in the left ear, all participants in the control group passed the test in left ear. The results were statistically significant (p=0.008). Conclusion: The MOC system is affected in MS disease. Especially in patients with brainstem lesions, MOC reflex activity is significantly decreased. Temporal cortex involvement is thought to be irrelevant. Suppression of MOC activity may be the source of various auditory problems in MS patients. Further studies are needed to better understand the relationship between MOC and MS.