Türk İş Hukukunda arabuluculuk müessesesinin işleyişi
The Functioning of mediation institution in Turkish Labour Law
  1. Tez No: 73335
  2. Yazar: GANİME GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT GERAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Çalışma hayatında işçi ve işverenlerin çıkarları birbiriyle çelişmektedir. Ancak uyumlu bir çalışma ortamının oluşması ortak bir çalışma barışına ulaşmakla mümkündür. İşçi ve işverenler çalışma şartlarını kendi aralarında belirleyemezlerse üçüncü bir kişinin arabuluculuğuna ihtiyaç duyarlar. Arabulucunun buradaki fonksiyonu, taraflara müşterek bir zemin hazırlamak ve onları ortak bir hat üzerinde tutmaktır. Arabuluculuk genel olarak barışçı bir girişim, uzlaştırıcı bir yoldur. Toplu sözleşme görüşmelerinde bir anlaşmaya varmak için taraflar, dışarıdan birinin yardımıyla gayretlerini sürdürürler. Resmi arabulucunun görevi, tarafların anlaşmaya varması için gerekli her türlü çabayı harcamak ve ilgililere önerilerde bulunmaktır. Arabulucu, toplu görüşme süresi içinde (gönüllü ve zorunlu olarak) ve toplu görüşme süresi sonunda devreye girer. Böylelikle tarafların çıkarlarını birbirine yaklaştırmaya çalışır. Tüm bu çabalar sonucunda arabulucu, tarafların çıkarlarını birbirine yaklaştırabilirse anlaşma sağlayabilir. Bunun sonucunda da toplu sözleşme imzalanır. Anlaşma sağlanamazsa diğer çözüm yolları olan hakem veya grev- lokavt yolları ile anlaşma sağlanmaya çalışılır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The interests of workers and employers contradictin working life. But forming a positive working condition is possible only to reach a common working peace, if the workers and the employers can not determine the working conditions among them, they need medition of a third person. The function of a mediator is to prepare a common platform for parties and to hold them in a certain line of peace. Mediation is generally a conciliation way. İn the meetings of collective cotract all the two parties try to find a thirt person from outside them for reaching an agreement. The duty of an official mediator is to make an efford the parties being agreed and to give recommendations to the parties. During the collective cotract a mediator voluntarily and obligatorily carries out his or her functions and after the collective cotract he or she carries out his or her functions, that is, a mediator tries the parties to reach anagreementamony themselves. As a result of all these efforts if a mediator may reach his or her purposes, he or she makes an agreement among the parties. As a result a collective cotract is sig ned. if an agreement can not be made, the other ways are tried, such as arbitrator and strike and lockout.