İşletmelerin stratejik planlama ve karar alma sürecinde muhasebe bilgi sisteminin yeri ve önemi -Tusaş Motor Sanayi A.Ş. uygulaması
The Role and importance of accounting information system in strategic planning and decision making -Tusaş Engineering Industries application
- Tez No: 73334
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Muhasebe Bilgi Sistemi bir işletmede finansal işlemleri işleyerek değerlendirme yapma, ilgi yönlendirme, ve karar almaya ilişkin olarak elde edilen bilgileri bilgi kullanıcılarına ileten bir sistem olarak tanımlanabilir. Stratejik planlama ise işletmenin çevresinden gelebilecek firsat ve tehditler ile işletmenin üstün ve zayıf yönlerine göre gelecek hakkında kararlar almak olarak tanımlanabilir. Muhasebe Bilgi Sistemi ve stratejik planlama ayrı çalışma alanlarına sahip olsalar da bir çok ortak noktada birleşmektedir. Bilgisayar teknolojisi ve yazılım araçlarındaki gelişmeler, Muhasebe Bilgi sisteminin stratejik planlamada kullanımına yönelik katkı sağlamıştır. Stratejik planlama devamlı bir süreçtir ve ani olarak ortaya çıkan ve hemen alınması gereken bir dizi karan kapsamaktadır. Üst yönetime bu tür yapısal olmayan kararları almada yardımcı olmak için bir çok işletmede Karar Destek Sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemler veri ve modelleri kullanarak yöneticilere yarı yapısal ve yapısal olmayan kararlan almada yardımcı olmak üzere tasarlanmışlardır. Karar Destek Sistemleri stratejik planlamada uygulandıkları zaman İşletme Planlama Modelleri olarak da adlandırılırlar. Muhasebe Bilgi Sistemi ise planlama modellerinin işletilmesinde ve tasarlanmasında gerekli verileri sağlar. Dolayısıyla işletme planlama modelleri en uygun stratejilerin saptanmasında ve bu stratejilerin bütçelerle bağlantısının kurulmasında kullanılırlar. Muhasebe Bilgi Sistemi ayrıca stratejik planlama sürecine ait geri bildirim ve başarımı değerlendirmeye ilişkin bilgi elde edilmesi için gerekli verileri sağlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Accounting Information System is a component within a organization that processes financial transactions to provide scorekeeping, attention directing and decision making information to information users. Strategic planning is deciding about the future of business by considering the opportunities and threats in the environment, and the strengths aand weaknesses within the firm- Accounting Information Systems and strategic planning have separate domains but a lot of common ground. Advances in computer technology and software tools have contributed toward Accounting Information Systems use in strategic planning. Strategic planning is an ongoing process and includes dealing with decision problems which occur suddenly and must be solved quickly. To aid top management in coping with this set of unstructured decision problems, a software technology, called Decision Support Systems is used in many organizations. These systems incorporate both data and models and designed to assist managers in their semistructured and unstructured tasks. When a Decision Support System deals with strategic planning it is also called Corporate Planning Model. AIS provide data for building and executing the corporate planning models. These corporate planning models are used to search for acceptable strategies and translating the strategies into the budgets. AIS is used for evaluating performance and feedback information to the strategic planning process.