Üniversite öğrencilerinin aile işlevsellik biçimi ve psikopatoloji düzeyleri arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerilerinin aracı rolü
The mediator role of emotion regulation skills in the relationship of family functioning styles and psychopathology among university students
- Tez No: 733365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN DUYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, kişilerin algılanan aile işlevsellik düzeylerinin depresyon, anksiyete ve somatizasyon belirtileri üzerindeki etkisinde duygu düzenleme becerilerinin aracı rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini her düzeyden (ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora) 307 üniversite öğrencisi, 203 (%64)'ü kadın ve 104 (%32,8)'i erkek, oluşturmaktadır. Katılımcılar sırasıyla Demografik Bilgi Formu, Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ), Kısa Semptom Envanteri Somatizasyon Alt Boyutu (KSE-1), Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği-21 (DASÖ-21) ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği (DDBÖ)'ni cevaplandırmışlardır. Katılımcılardan elde edilen verilerin analizi IBM SPSS-23 istatistik programında yapılmıştır. Veriler arasındaki ilişkiler Bağımsız Gruplar t-Testi, ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Hiyerarşik Regresyon analizi kullanılarak test edilmiştir. Korelasyon testi sonuçlarına göre; DASÖ-21 ve ADÖ puanları arasında pozitif, KSE-1 ve ADÖ puanları arasında pozitif, DDBÖ ve ADÖ puanları arasında negatif, DDBÖ ve DASÖ-21 puanları arasında negatif ve DDBÖ ve KSE-1 puanları arasında negatif yönde anlamlı derecede bir ilişki olduğu bulunmuştur. SPSS Macro aracılığıyla yapılan aracı analizi sonuçlarına göre de duygu düzenleme becerilerinin; aile işlevselliği ve depresyon, aile işlevselliği ve anksiyete, aile işlevselliği ve somatizasyon ilişkisinde bir kısmi aracı rolü olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to find a mediator role of emotion regulation in the relationship between family functioning and depression, family functioning and anxiety and family functioning and somatization symptoms of individuals. The participants of this study were university students, (203 (%64) female and 104 (%32,8) male) of all levels. The participants were asked to fill out; the socio-demographic form, Family Assesment Device (FAD), Depression-Anxiety- Stress Scale-21 (DASS-21), Emotion Regulation Skills Questionnaire (ERSQ) and Brief Symptom Enventory- Somatization Subscale (BSE-S). The data collected from these forms were analyzed in IBM SPSS 23.0 Statistics Software. In order to measure the relationship between variables, Independent- t Test, ANOVA, Pearson Correlation and Regression Analysis were used. According to correlation findings; there is a positive significant relationship between FAD and DASS-21 scores, a positive significant relationship between FAD and BSE-S scores and a negative significant relationship between FAD and ERSQ scores, a negative significant relationship between ERSQ and DASS-21 scores, and a negative significant relationship between ERSQ and BSE-S scores. Lastly, mediator analysis was conducted with SPSS Process Macro and the results showed that emotion regulation has a partially mediating role in the relationship between family functioning and depression, anxiety and somatization.