Parkinson hastalığı olan bireylerde postüral kontrol ile distal motor beceriler arasındaki ilişkinin incelenmesi ve ergoterapi müdahalelerinin günlük yaşam becerilerine olan etkisi
Investigation of the relationship between postural control and distal mo-tor skills in individuals with parkinson's disease and the effect of occupa-tional therapy interventions on daily living skills
  1. Tez No: 733385
  2. Yazar: BÜŞRA ELİF AYBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESERRET GEYSU KARLIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Geriatri, Nöroloji, Occupational Therapy, Geriatrics, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Parkinson hastalığı, motor ve non-motor semptomların görüldüğü, yavaş ve ilerleyici nörodejeneratif bir hastalıktır. Hastalığın motor semptomları el becerilerinde ve postüral kontrolde bozulmaya neden olur. Bu bozulmaların neticesinde günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık olumsuz yönde etkilenmektedir. Postüral kontroldeki bozulma, distal motor becerilerinin yerine getirilmesini etkileyebilir. Bu çalışmanın amacı, PH' li bireylerin postüral kontrol ve distal motor becerileri arasındaki ilişkiyi ve yapılacak olan müdahalenin ile günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlıklarına olan etkisini incelemektir. Çalışmaya PH'li 30 kişi katıldı. Katılımcılar müdahale (n=15) ve kontrol (n=15) grubu olarak iki gruba ayrıldılar. Hastalığın evresini belirlemek için“Hoehn ve Yahr Skalası”; hastaların bilişsel düzeylerini belirlemek için“Mini Mental Durum Değerlendirmesi”; bilişsel ve fiziksel durumlarını değerlendirmek için“Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği (BPHDÖ)”; postüral kontrolü değerlendirme için“Berg Denge Ölçeği”; distal motor becerileri değerlendirmek için“Dokuz Deliklik Peg Testi”ve“Jebsen El Fonksiyon Testi”ve günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlıklarını değerlendirmek için“Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ)”uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is a slow and progressive neurodegenerative disease with motor and non-motor symptoms. The motor symptoms of the disease cause impairment in dexterity and postural control. As a result of these deteriorations, independence in activities of daily living is negatively affected. Impairment in postural control can affect the performance of distal motor skills. The aim of this study is to examine the relationship between postural control and distal motor skills of individuals with PD and the effect of the intervention on their independence in activities of daily living. 30 people with PD participated in the study. Participants were divided into two groups as intervention (n=15) and control (n=15) groups.“Hoehn and Yahr Scale”to determine the stage of the disease;“Mini Mental State Assessment”to determine patients' cognitive levels;“Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS)”to assess cognitive and physical states;“Berg Balance Scale”for assessing postural control;“Nine Holes Peg Test”and“Jebsen Hand Function Test”were used to evaluate distal motor skills and“Functional Independence Test (FIM)”was applied to evaluate their independence in activities of daily living.