Yeni sitokinlerin ((IL-34, IL-35, IL-36, IL-37) akut bronşiolit tanısında ve hastalık şiddetini belirlemedeki rolleri
The role of new cytokines ((IL-34, IL-35, IL-36, IL-37) in the diagnosis of acute bronchiolitis and determining the severity of disease
  1. Tez No: 733384
  2. Yazar: VEISEL CHASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ÇAĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Akut bronşiolit iki yaşından küçük çocuklarda alt solunum yolu enfeksiyonunun en sık nedenidir. Hayatın ilk yılında en sık hastaneye yatış sebebi olduğu bildirilmiştir. Küçük hava yollarında oluşan enflamasyon, ödem ve artmış mukus üretimi ile karakterizedir. Etiyolojide başta RSV ve diğer viral patojenler vardır. RSV enfeksiyonu sırasında akciğerde Treg seviyelerinin yüksek olduğu ve enflamasyonun sınırlandırılmasındaki önemi bildirilmiştir. Treglerin önemli bir aktivatörü antienflamatuar bir sitokin olan IL-35 olduğu gösterilmiştir. IL-36 ise akciğerdeki hücre göçüne neden olan ve Tregleri inhibe eden bir proenflamatuar sitokindir. Çalışmamızda bronşiolit şiddeti ile IL-35 ve IL-36 ilişkisinin gösterilmesi, literatürde diğer hastalıklarda araştırılan rekombinant IL-35 ve anti IL-36 monoklonal antikoru ile tedavi seçeneğinin gündeme getirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kasım 2021 – Mart 2022 tarihleri arasında başvuran, 1 ay ile 24 ay arasında akut bronşiolit tanısı alan, daha önce hiç bronşiolit geçirmemiş, bilinen bir hastalığı olmayan, büyüme ve gelişmesi yaş grubu ile uyumlu hastalar çalışmaya alındı. Kontrol grubu olarak aynı dönemde aynı yaş grubunda ek hastalığı olmayan rutin kontrol için sağlam çocuk polikliniğine başvuran çocuklar çalışmaya dahil edildi. Bronşiolit tanılı hastalar Modifiye Tal Skorlama sistemi kullanılarak hafif, orta, ağır olarak sınıflandırıldı. Rutin kan tetkikleri alınırken elde edilen serum örneklerinden ELISA yöntemi ile IL-35 ve IL-36 analizleri yapıldı. Bulgular: Çalışmaya hafif, orta, ağır olarak gruplanan her bir grupta 40 hasta bulunan 120 akut bronşiolit tanılı hasta ile kontrol grubu olarak 40 sağlıklı çocuk dahil edildi. Hafif grupta olan bir hastanın serum örneğinin bulunamaması nedenli çalışma dışı bırakıldı ve 159 olgu üzerinden çalışma tamamlandı. Çalışmadaki olguların %62,9'u (n=100) erkek, %37,1'i (n=59) kız idi, gruplar arasında cinsiyet dağılımları açısından anlamlı istatiksel fark yoktu (p=0,182). Deneklerin yaşlarının ortanca değeri sekiz ay idi (IR:8). Yaş dağılımı açısından gruplar arasında anlamlı istatiksel fark yoktu (p=0,167). Denek grupları arasında IL-35 seviyelerinde istatiksel anlamlı fark bulunmadı (p=0,425). Benzer şekilde IL-36 seviyelerinde de istatiksel anlamlı fark bulunmadı (p=0,162).
Özet (Çeviri)
Aim: Acute bronchiolitis is the most common cause of lower respiratory tract infection in children younger than two years of age. It has been reported to be the most common reason for hospitalization in the first year of life. It is characterized by inflammation, edema and increased mucus production in the small airways. Etiology includes primarily RSV and other viral pathogens. High Treg levels in the lung during RSV infection and its importance in limiting inflammation have been reported. An important activator of Tregs has been shown to be IL-35, an anti-inflammatory cytokine. IL-36 is a proinflammatory cytokine that causes cell migration in the lung and inhibits Tregs. In our study, it was aimed to show the relationship between bronchiolitis severity and IL-35 and IL-36, and to bring up the treatment option with recombinant IL-35 and anti IL-36 monoclonal antibodies, which have been investigated in other diseases in the literature. Materials and Methods: Patients who applied between November 2021 and March 2022, were diagnosed with acute bronchiolitis between 1 month and 24 months, had never had bronchiolitis before, had no known disease, and whose growth and development were compatible with their age group were included in the study. As the control group, children in the same age group who did not have any additional disease and applied to the well-child outpatient clinic for routine control were included in the study. Patients with a diagnosis of bronchiolitis were classified as mild, moderate, and severe using the Modified Tal Scoring system. IL-35 and IL-36 analyzes were performed by ELISA method from serum samples obtained during routine blood tests. Results: 120 patients with acute bronchiolitis, 40 patients in each group, which were grouped as mild, moderate, and severe, and 40 healthy children as the control group were included in the study. A patient in the mild group was excluded from the study due to the inability to find a serum sample, and the study was completed on 159 cases. 62.9% (n=100) of the subjects in the study were male and 37.1% (n=59) were female, and there was no statistically significant difference between the groups in terms of gender distribution (p=0.182). The median age of the subjects was eight months (IR:8). There was no statistically significant difference between the groups in terms of age x distribution (p=0.167). There was no statistically significant difference in IL-35 levels between the subject groups (p=0.425). Similarly, no statistically significant difference was found in IL-36 levels (p=0.162).