Çocuklar için özgecilik ölçeği Türkçe uyarlaması: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish adaptation of the altruism scale for children:Validity and reliability study
- Tez No: 733439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGEN ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Psychology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Çocuklar için Özgecilik Ölçeği- ÇİÖÖ (Altruism Scale for Children-ASC)”Türkçeye uyarlama çalışmasının yapılmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ortaokul ve liselere devam eden 10-18 yaş aralığında 535 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan öğrencilere ve ailelerine ait demografik bilgileri elde etmek amacıyla Genel Bilgi Formu ve öğrencilerin özgecil davranışlarını değerlendirmek için Çocuklar için Özgecilik Ölçeği (Altruism Scale for Children) kullanılmıştır. Araştırmada ölçeğin geçerliği kapsamında kapsam geçerliği ve yapı geçerliği, güvenirlik kapsamında Cronbach alfa değeri ile test-tekrar test güvenirliği ile ilgili analizler yapılmıştır. Türkçe'ye uyarlama süreci sonrasında 28 maddeden oluşan ve tek faktörlü yapıya sahip olan ölçekten alınabilecek en düşük puan 28 en yüksek puan 84'tür. Çocuklar için Özgecilik Ölçeği; 10-18 yaş aralığında çocuklar ve ergenlerin özgecil davranışlarını değerlendirmede kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda; ayrıca Çocuklar İçin Özgecilik Ölçeği'ne ait puanlarda yaş, sınıf düzeyi ve baba eğitim durumunun anlamlı bir farklılık oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to carry out the adaptation of the“Altruism Scale for Children”(ASC) into Turkish. The study group consists of 535 student saged 10-18 attending middle-schools and high-schools affiliated with the Kırşehir Provincial Directorate of National Education during the 2020-2021 academic year. In the present study, the General Information Form prepared by the researcher was used too btain demographic information from the students and their families while the Altruism Scale for Children was used to evaluate the altruistic behaviors of the students. Content and construct validity analyses were performed to test the validity of the scale while analyses related to the Cronbach's alpha value and test-retest reliability were performed to assess reliability. The lowest score that can be obtained from the“Altruism Scale for Children”(ASC), which adopted a single-factoral structure consisting of 28 items following its adaptationin to Turkish, is 28 while the highest score is 84. It was concluded that the Altruism Scale for Children is a valid and reliable scale that can be used in the evaluation of the altruistic behavior of children and adolescent saged 10-18. As a result of the present study, it was determined that the variables of age, grade and father's educational status created a significant difference in the points scored on the Altruism Scale for Children.