Bir iletişim sistemi olarak örgüt kültürü: Metaforlarla Talya Otel'de bir uygulama
The Organization culture as a system of communication: An applied research at the Hotel Talya with metaphors
- Tez No: 73345
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN GÖKDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
DOKTORA TEZ OZU İletişim Sistemi Olarak Örgüt Kültürü ve Metaforlarla Analizi (Talya Otelinde Bir Uygulama) Çiğdem Şatır İletişim AnaBilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1998 Danışaman : Prof. Dr. Dursun Gökdağ Araştırma, örgütsel yaşamda metaforların önemli bir yeri olmasına rağmen, Türkiye' de otel örgütlerinin metaforlarla hiç araştırılmamış olması ve metaforlarınn örgüt deneyimini paylaşmanın önemli bir göstergesi olması, otel örgütlerinde iletişim bakışlı bir örgüt kültürü araştırmasında, araştırmacıyı örgüt kültürünü, metaforlarla derinlemesine bir analize ve metaforların bu analiz için etkin birer araç olup olmadıklarının araştırmasına yöneltmiştir. Bu amaçla, örgütsel kültür faktörlerini yansıtan ve örgütsel yapıyı, aidiyeti, güç mesafesini, iletişimi ve ödüllendirme değişkenlerini ölçen 36 tane drekt ifade, 60 metafor ile karşılaştırılmıştır.Araştırma, Antalya' nın yerleşik ve yöre turizmiyle özdeşleşmiş 22 yıllık oteli olan Talya Otelindeki personel ile sınırlandırılmıştır.Metaforlarla örgüt kültürü analizi, betimsel bir çalışmadır. Bu araştırmada veri aracı olarak, özel geliştirilmiş anket formu kullanılmıştır. Anket ile toplanan sayısal verilarin çözümünde, frekans dağılımları, çapraz tablolar, yüzdeler ve t testi analizi kullanılmıştır. İstatistiki değerlendirmenin ilk bölümünde, metaforlar ile bu metaforların ifade ettiği anlamlan taşıyan drekt ifadeler arasında çapraz analizler yapılarak, sonuçlan ayrı ayrı tablolaştırılmıştır ( araştırma için kabul edilen sınır % 41 ve üzerindeki oranlardır ). Analizin ikinci aşamasında ise, metaforik analiz bulgularının sonuçlarına göre, metaforların kullanılmasının cinsiyet - pozisyon ve hizmet süresi karşılaştırmasında, değişkenlerin seçenekleri arasında oran farklılıkları t değeri açısından hesaplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; ankette kültür değişkenlerinin drekt ifadelere karşılık gelebileceği düşünülen toplam 60 metafor yer almıştır. Bunlardan, drekt ifadelerle uygunluk derecesi yüksek olan 20 metafor, istatistiki analize imkan vermiştir. Özellikle, bu metaforlardan 15 tanesi ( oranlan % 60' in üzerinde ), örgütsel kültürü güçlü bir şekilde anlatmaktadır.Talya Otel' de, değişkenler arasında farklı metafor kullanımlarına rastlanmış olunsada, tüm örgüt elemanları cinsiyete, hizmet süresine ve pozisyona bağlı olarak ortak metaforları kullanma eğilimleri güçlü bulunmuştur. Tüm değişkenlerin seçenekleri arasında ortak kullanılan metaforlar, olumlu metaforlardır. Olumlu metaforların daha çok kullanılması, örgütün kurumsallaşma sürecini tamamlaması ile açıklanabilir. Sonuç olarak, güçlü ve yerleşik örgüt kültürlerinde, örgütsel kültür faktörlerini ifade de, drekt sorular olmadan da, örgüt kültürü sadece metaforlarla analiz edilebilir. Metaforlar, örgüt elemanları ile yapılan yüzyüze görüşme ve gözlemlerle, ayrıca makro kültür içinde kullanılan metaforlardan yararlanılarak tespit edilebilir. i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although metaphors have an important role in organizational life, the fact that they have never been investigated in the hospitality industry in Turkey, and that they are a major indicator of sharing organizational experiences, this study directs the researcher to analyse organizational culture deeply in terms of metaphors and to inquire whether metaphors are effective tools for this analysis. For this reason, 36 direct expressions reflecting the organizational cultural factors and which evaluates the organizational structure, belonging to, power concern, communication and awarding variables are confronted with 60 metaphors. This study is limited with the haspitality members employed at the 22 - year - old Talya Hotel which is the only settled hotel in Antalya and considered as identical with the regional tourism. Metaphor - based analysis of organizational culture is a descriptive study. An amerded survey guestionnaire was designed to gather data. In the statistical evaluation frequency distribution, cross tables, percentages and“ t ”test analysis were used. In the first section of the statistical evaluation, cross analysis were made between the metaphors and the direct expressions with similar meanings, and the findings were tabled seperately. ( The accepted limit for the research is 41 %and over). In the second section, according to the methaphorical findings, the rate differensces between the variable alter natives were computed in terms of“ t ”valve in order to compare gender, position and lenght of work experience by using metaphors. A total of 60 metaphors considered to be equalents of direct expressions appeared in the questionnaire, 20 of them equating best to direct expressions could be analysed statistically. Especrally 15 of these metaphors ( over 60 % ) emphasize the organizational culture. Even though a variety of metaphors have been explored at the Talya Hotel, organizational members strongly tended to hold common metaphors depending on gender, work experience position. Among the alternatives, the metaphors held in common are positive metaphors. The fact that they are used more often could depend on the completion of institutional process. As a result, organizational culture can be analysed only by metaphors without any direct questions in order to explain organizational cultural factors in strong and setted institutions. Metaphors can be derived from observations, having face- to - face interviews with organizational members and also making use of metaphors held in macro culture.