Bütünleşik pazarlama iletişimi yaklaşımı: Modeller, eleştirileri ve Türkiye özelinde betimleyici bir araştırma çalışması
Integrated marketing communication approach: Models, their critics and an explanatory researc study based on Turkey
  1. Tez No: 73346
  2. Yazar: NECİP SERDAR SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ATIF BİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
DOKTORA TEZ OZU BÜTÜNLEŞİK PAZARLAMA İLETİŞİMİ YAKLAŞIMI: MODELLER, ELEŞTİRİLERİ VE TÜRKİYE ÖZELİNDE BETİMLEYİCİ BİR ARAŞTIRMA ÇALIŞMASI Dr. Necip Serdar Sever İletişim Sanatları Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 1998 Danışman: Doç. Dr. Ali Atıf Bir Bütünleşik pazarlama iletişimi reklam ve halkla ilişkiler alanlarında oldukça yeni bir paradigma olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki, kimi akademisyenler kavramın giderek geleneksel reklamcığın ve kısmen de halkla ilişkilerin yerini alacağını söylemektedirler. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde bazı reklamcılık programlarının adlarını bütünleşik pazarlama iletişimi olarak değiştirmektedirler. Bu tezde giderek önem kazanan bu yaklaşım önce kuramsal olarak irdelenmiştir. Kavramı işlevselleştirmeyi amaçlayan Colorado Üniversitesi makro Bütünleşik pazarlama İletişimi Modeli, Schultz, Tannenbaum ve Lauternborn'un Bütünleşik Pazarlama İletişimi Uygulama Modeli ve Anders Gronstedt'in Örgütlerde İletişim Kalitesine Dayalı Bütünleşik Pazarlama İletişimi Modeli ayrıntılı olarak incelenmiştir. Daha sonra, kavramın dünyadaki ulaşmış olduğu akademik konumuna uygun olarak Türkiye'de reklam ajansı ve reklamveren firma yöneticilerinin bütünleşik pazarlama iletişimine ilişkin tutumlarını saptamak amacıyla tanımlayıcı bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların analizi, reklam ajansı ve reklamverenlerin kavrama ilişkin tutumlarının kuramsal inceleme sonucunda ortaya konan değişkenlere yakın sonuçlar verdiğini göstermiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTEGRATED MARKETING COMMUNICATION APPROACH: MODELS, THEIR CRITICS, AND AN EXPLANATORY RESEARCH STUDY BASED ON TURKEY Necip Serdar Sever, Ph. D Communication Arts Major Anadolu University Institute of Social Sciences, August 1998 Advisor: Assoc. Prof. Dr. Ali Atıf Bir Integrated marketing communications appeared to be a novel paradigm in the fields of advertising and public relations. Such that, a number scholars argue that this new concept will gradually replace the traditional advertising, and even to some extent public relations. First of all, all theoretical considerations and literature related to emerging concept is discussed. The models which intends to evolve the concept to process are also discussed in details. The models are Colorado University Macro Integrated Marketing Communications Model, Schultz, Tannenbaum and Lautembom's Integrated Marketing Communications Implementation Model, and Anders Gronstedt's Integrated Marketing Communications Model Based on Organizational Communication Quality. Furthermore, in accordance with academic maturation level of the integrated marketing communications concept, both theoretically and in research agenda, an exploratory study conducted to aggregate current attitudes of advertising agency and client firm executives formed about the concept. In the analysis of the data derived out of the research, the attitudes of both advertising agency and client firm executives related to the concept are merely corresponding with variables derived from theoretical analysis. IV