COVID-19 korkusunun emzirme sürecindeki annelerin emzirme şekline ve emzirme öz-yeterlilik algısına etkisi
The effect of fear of COVID-19 on breastfeeding style and self-efficacy perception of breastfeeding mothers
  1. Tez No: 733541
  2. Yazar: GÜLŞAH AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERLİNDA ALUŞ TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
COVID-19 pandemisi fiziksel sağlık sorunlarının yanında stres, anksiyete, depresyon ve korku gibi birçok ruhsal sağlık sorunlarına da neden olmuştur. Toplumun her yaş grubundan ve her kesiminden bireyler bu sorunlardan olumsuz etkilenmiştir. Bu çalışmanın amacı COVID-19 korkusunun emzirme sürecindeki annelerin emzirme şekline etkisini belirlemek ve emzirme öz-yeterlilik ile arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi'nde doğum yapmış ve emziren 263 anne ile kesitsel olarak yapılmıştır. Veri toplama aşamasında tanıtıcı bilgi formu, emzirme şeklini değerlendirme formu, emzirme öz-yeterlilik ölçeği, COVID-19 korku ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Araştırmanın yürütülmesi için Dokuz Eylül Üniversitesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu onayı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi'nden araştırmanın yapılması için kurum izni alınmıştır. Ayrıca çalışmaya dâhil edilecek kadınlardan, çalışmanın amacı hakkında bilgi verilerek yazılı izin alınmıştır. Araştırmamıza katılan annelerin yaş ortalaması 29,4±5,2'dir. Annelerin COVID-19 korku ölçeğinden aldıkları puan ortalaması (standart sapma) 21,1 (± 6,1) olarak bulunmuştur. Annelerin emzirme şekli dağılımında %51,3 'ünün tam emzirme, %40,7 ' sinin kısmi emzirme ve %8,0'nin sembolik emzirme yaptığı bulunmuştur. Annelerin postpartum emzirme öz-yeterlilik ölçeğinden aldıkları puan ortalaması (standart sapma ) 54,9 (± 10,6) olarak bulunmuştur. COVID-19 korku ölçeği ve emzirme şekli ölçeğinden alınan puanlar arasında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. COVID-19 korku ölçeği ile emzirme öz-yeterlilik ölçeği ilişkisinin incelenmesi için yapılan analize göre iki değişken arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. COVID-19 korku ölçeğinden alınan puanın emzirme şekline etkisi bulunmamaktadır. COVID-19 korkusu ile emzirme öz-yeterliliği arasında korelasyon saptanmamıştır. Çalışmamızda her ne kadar COVID-19 korkusunun emzirme şekline ve emzirme öz-yeterliliğine etkisi bulunmasa da anneler gerekli sağlık bilgisi önlemleri alarak emzirmeye devam etmesi hususunda cesaretlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has caused many mental health problems such as stress, anxiety, depression and fear, as well as physical health problems. Individuals from all age groups and segments of society were negatively affected by these problems. The aim of this study is to determine the effect of fear of COVID-19 on the breastfeeding style of mothers during the breastfeeding process and to examine the relationship between breastfeeding self-efficacy. This study is cross-sectional with 263 breastfeeding mothers who gave birth in Dokuz Eylul University Research and Application Hospital. Introductory information form, breastfeeding evaluation form, breastfeeding self-efficacy scale, COVID-19 fear scale were used during data collection. SPSS program was used for data analysis. The approval of the Dokuz Eylül University Non-Interventional Research Ethics Committee and the permission of the Dokuz Eylül University Research and Application Hospital to conduct the research were obtained. In addition, written and verbal consent was obtained from the women to be included in the study by giving information about the purpose of the study. The mean age of the mothers participating in our study is 29.4±5.2. The mean score (standard deviation) of the mothers from the COVID-19 fear scale was found to be 21.1 (± 6.1). It was found that 51.3% of mothers did full breastfeeding, 40.7% partial breastfeeding and 8.0% symbolic breastfeeding. The mean score (standard deviation) of the mothers from the postpartum breastfeeding self-efficacy scale was found to be 54.9 (± 10.6). There was no significant difference between the scores obtained from the COVID-19 fear scale according to the type of breastfeeding. According to the analysis performed to examine the relationship between the COVID-19 fear scale and the breastfeeding self-efficacy scale, no significant relationship was found between the two variables. The score obtained from the COVID-19 fear scale has no effect on the mode of breastfeeding. No correlation was found between the COVID-19 fear scale and breastfeeding self-efficacy. Although fear of COVID-19 did not have an effect on breastfeeding style and breastfeeding self-efficacy in our study, mothers should be encouraged to continue breastfeeding by taking necessary hygiene measures.