Hemodiyaliz hastalarının COVID-19'a yönelik anksiyete, kaçınma ve takıntı durumlarının değerlendirilmesi
To COVID-19 of hemodialysis patients assessment of related anxiety, avoidance and observations
  1. Tez No: 733542
  2. Yazar: NAZLI KOŞUNALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP KAVURMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hemodiyaliz Hastalarının COVID-19'a Yönelik Anksiyete, Kaçınma ve Takıntı Durumlarının Değerlendirilmesi Amaç: Araştırma hemodiyaliz hastalarının COVID-19'a yönelik anksiyete, kaçınma ve takıntı durumlarının değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı türdeki araştırma, Erzurum Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi ve Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi hemodiyaliz ünitelerinde yapılmıştır. Araştırma örneklemine araştırmaya alınma kriterlerine uyan 139 hasta alınarak evrenin %75'ine ulaşılmıştır. Araştırma verileri 20.04.2021-15.02.2022 tarihleri arasında“Hasta Tanıtım Formu”,“Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (CAS)”,“Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD)”,“COVID-19'dan Kaçınma Tutumları Ölçeği”(AA-COVID-19) ve“Koronavirüs Takıntı Ölçeği (OCS)”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 21 paket programında tanımlayıcı testler kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), normal dağılıma uymayan verilerde Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U testi, Post Hoc analizler için Bonferroni testleri ve Pearson Korelasyon analizi testleri kullanılmıştır. Bulgular: : Hastaların %28.1'inin 56-65 yaş aralığında, %53.2'sinin erkek, %63.3'ünün evli, %38.8'inin okuryazar/ilkokul muzenu olduğu ve %75.6'sının ailesi ile birlikte yaşadığı saptanmıştır. Hastaların %89.1'inin çalışmadığı, %77.7'sinin gelirinin giderine eşit olduğu ve %83.5'inin sigara kullanmadığı belirlenmiştir. Hastaların %90.6'sı haftada üç kere HD tedavisi almaktadır. Hastaların %70.5'inin şu ana kadar COVID geçirmediği ve %69.8'inin COVID temasının olmadığı saptanmıştır. Hastaların CAS ölçeğinden aldığı puan ortalaması 0.73±1.17, HAD-A ölçeği puan ortalaması 5.94±3.67, HAD-D ölçeği puan ortalaması 7.06±3.89'dir. Hastalar, AA-COVID-19 ölçeğinin bilişsel kaçınma alt boyutundan 2.06±1.18, davranışsal kaçınma alt boyutundan 4.65±0.56 puan almıştır. Hastaların OCS ölçeğinden aldığı toplam puan ortalaması ise 3.41±2.63'tür.
Özet (Çeviri)
To COVID-19 Of Hemodialysis Patients Assessment Of Related Anxiety, Avoidance And Observations Aim: This study was conducted to evaluate the anxiety, avoidance and obsessions of hemodialysis patients towards COVID-19. Material and method: This descriptive study was conducted in Erzurum Regional Training and Research Hospital and Atatürk University Health Research and Application Center hemodialysis units. 139 patients who met the inclusion criteria were included in the research sample, and 75% of the population was reached. Research data between 20.04.2021 and 15.02.2022“Patient Description Form”,“Coronavirus Anxiety Scale (CAS)”,“Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD)”,“COVID-19 Avoidance Scale”(AA- COVID-19) and the“Coronavirus Obsession Scale (OCS)”. The data obtained from the research were analyzed using descriptive tests in the SPSS 21 package program. T-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Kruskal Wallis and Mann-Whitney U tests were used in data analysis, Bonferroni tests and Pearson Correlation analysis tests were used for Post Hoc analysis. Results: It was determined that % 28.1of the patients were between the ages of 56-65, %53.2 were male, %63.3 were married, %38.8 were literate/primary school students, and %75.6 lived with their families. It was determined that %89.1 of the patients were not working, % 77.7of them were equal to their incomes and %83.5 were non-smokers. % 90.6of the patients receive hemodialysis treatment three times a week. It has been determined that % 70.5 of the patients have not had COVID until now and % 69.8 of them have not been exposed to COVID. The mean score of the patients from the coronavirus anxiety scale (CAS) was 0.73±1.17, the mean score of the hospital anxiety scale (HAD-A) was 5.94±3.67, and the mean score of the hospital depression scale (HAD-D) was 7.06±3.89. The patients scored 2.06±1.18 from the cognitive avoidance sub-dimension of the COVID-19 avoidance attitudes scale (AA-COVID-19), and 4.65±0.56 from the behavioral avoidance sub-dimension. The mean score of the patients from the COVID-19 obsession scale (OCS) was 3.41±2.63.