Orta ve ileri düzey robotik kodlama eğitimleri için internet odaklı sensör kartı tasarım ve imalatı
Internet oriented sensor card design and manufacturing for intermediate and advanced robotic coding trainings
  1. Tez No: 733540
  2. Yazar: SAMED KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCAN SAMTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde teknolojide dijital dönüşüm çalışmaları başlatılmaktadır. Bu çalışmalar endüstriden eğitime kadar her alanda yapılmış olmasının yanı sıra, yapılırken yararlanılan en temel bileşen ise 'Nesnelerin İnterneti' konusu olmaktadır. Ancak bu konunun literatür incelendiğinde daha çok endüstriyel alanlarda kullanıldığı görülmektedir. İnternet ile yetişen yeni neslin interneti tam olarak öğrenemeden büyümesi, iş hayatlarında daha çok zorlanmalarına sebep olacaktır. Öğrenciler genç yaşlarda yazılım ve elektronik konusunda eğitim aldığı zaman, başta geleceğin teknolojisi robotik olmak üzere havacılık, savunma sanayi ve uzay teknolojileri gibi çeşitli alanda projeler geliştirebileceklerdir. Bu çalışmada, robotik kodlama konusunu, bir diğer üst seviye olan“Nesnelerin İnterneti”konusu ile birleştiren bir eğitim kiti tasarlanmış ve kasasıyla beraber imalatı yapılmıştır. Kullanılacak sensörler ve devre elemanları, piyasadaki ihtiyaçlar göz önüne alınarak tespit edilmiş ve muadillerinden farklı olarak; modüler, kullanıcı dostu ve çocukların gelişimine katkı sağlayabilecek şekilde seçilmiştir. Bu sayede, otomasyon, haberleştirme, elektronik ve robotik konularının temel olarak öğrenilmesi hedeflenmektedir. Tasarlanan kart, dahili kablosuz bağlantıları bulunan ve çift çekirdekli işlem gücüne sahip mikroişlemci ile kullanılacak sensörleri üzerinde barındıran elektronik bir karttır. Hem kendi aralarında hem de internet bağlantısı olan herhangi bir cihazla iletişim kurarak içerisine yüklenen algoritmayı çalıştırabilmektedir. Çalışmada ilk olarak elektronik kart tasarımı ve imalatı, ardından dış kabuk imalatı yapılmıştır. Donanımsal olarak tamamlanan kartın son olarak test yazılımı yapılarak cihaz içerisine yüklenmiş ve üretimi tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, digital transformation studies are being initiated in technology. In addition to the fact that these studies have been carried out in all areas from industry to education, an essential component used in their construction is the“Internet of Things”subject. However, when the literature is examined, it is seen that this topic is primarily used in industrial fields. The growth of the new generation that grows up with the Internet without thoroughly learning the Internet will cause them to have more difficulty in their business lives. When students receive training in software and electronics at a young age, they will be able to develop projects in various fields such as aerospace, defense industry and space technologies, especially robotics, the future technology. In this study, a training kit combining the topic of robotic coding with its high level version; i.e. the Internet of Things, was designed and manufactured together with its case. The sensors and circuit elements to be used were determined taking into account the needs in the market and are different from their counterparts; it has been selected to be modular, user-friendly and able to contribute to the development of children. In this way, it is aimed that the users learn automation, communication, electronics and robotics topics as a basis. The designed card is an electronic card that has built-in wireless connections and houses sensors to be used with a dual-core microprocessor with processing power. It can decode the algorithm installed inside, communicating both among themselves and with any device that has an internet connection. Firstly, the electronic card was designed and manufactured and then its outer shell was manufactured. Finally, the test software of the hardware-completed card was installed into the device, and its production was completed.