Evre 3-4a epitelyal seröz over kanserlerinde neoadjuvan kemoterapi sonrası CA 125 düzeyi ile interval sitoredüktif cerrahi ile komplet veya optimal cerrahi yapılabilme korelasyonu
Correlation of interval cytoreductive surgery and complete or optimal surgery with CA 125 level after neoadjuvant chemotherapy in stage 3-4a epithelial serous ovarian cancers
  1. Tez No: 733546
  2. Yazar: MERVE İLAYDA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA LALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Kanser genetik bir hastalıktır ve kansere DNA mutasyonları sebep olur. Bu mutasyonların %10'u kalıtsaldır, geriye kalan kısmı yaşamın akışında edinilir. Mortalitesi en yüksek olan jinekolojik kanser türü over kanseridir. Over kanserinin belirteci olarak kabul edilen CA-125, günümüzde hala bu hastalığın takibinde kullanılmaktadır. Over kanserinin etkili erken teşhis stratejisi olmadığından vakaların çoğu ileri evrede tespit edilir ve bu vakalar primer cerrahi şansını kaybedebilmektedir. Bu aşamada neoadjuvan kemoterapi (NAKT) tercih edilen ilk tedavi yöntemi olabilmektedir. Çalışmamızın amacı hastaların cerrahi şansı elde edebilmeleri için olması gereken CA-125 düzeylerini ve NAKT siklus yeterliliğini incelemektir. Materyal ve Metot: 2011-2021 yılları arasında epitelyal over kanseri (EOK) nedeniyle Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde tedavi gören hastaların kayıtları retrospektif olarak taranmıştır (480 hasta). Çalışmaya evre 3-4A epitelyal seröz over kanseri nedeniyle NAKT alan ve sonrasında sitoredüktif cerrahi şansı elde edenler, over kanseri dışında kanser tanısı almayanlar, inflamatuar, sistemik ve kronik hastalığı olmayan hastalar dahil edilmiştir (42 hasta). Bulgular: Ortanca NAKT kür sayısı 6 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Cancer is a genetic disease and cancer is caused by DNA mutations. 10% of these mutations are inherited, the remainder acquired in the course of life. The gynecological cancer type with the highest mortality is ovarian cancer. CA-125, which is accepted as a marker of ovarian cancer, is still used in the follow-up of this disease. Since there is no effective early detection strategy for ovarian cancer, most of the cases are detected at an advanced stage and these cases may lose the chance of primary surgery. At this stage, neoadjuvant chemotherapy (NACT) may be the first treatment method of choice. The aim of our study is to examine the required CA-125 levels and NAKT cycle adequacy in order for patients to have a chance for surgery. Material and method: The records of patients who were treated for epithelial ovarian cancer (EOC) in Atatürk University Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between 2011-2021 were reviewed retrospectively (480 patients). Patients aged between 30-75 years, who received NACT for stage 3-4A epithelial serous ovarian cancer and then had the chance of cytoreductive surgery, were not diagnosed with cancer other than ovarian cancer, and had no inflammatory, systemic and chronic diseases were included in the study (42 patients). Results: The median number of NACT cycles was 6.