Parvoviral enteritisli köpeklerde lipopolisakkarit bağlayıcı protein ve soluble ürokinaz plazminojen aktivatör reseptörünün tanısal ve prognostik değeri
Diagnostic and prognostic value of lipopolysaccharide binding protein and soluble urokinase plasminogen activator receptor in dogs with parvoviral enteritis
- Tez No: 733547
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, parvoviral enteritisli köpeklerde lipopolisakkarit bağlayıcı protein (LBP) ve soluble ürokinaz plazminojen aktivatör reseptörünün (suPAR) tanısal ve prognostik değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın hayvan materyalini 1-6 ay yaşlar arasında farklı ırk ve cinsiyette kanlı ishal semptomu gösteren hızlı test kiti yardımıyla parvoviral enteritis teşhisi konulan 20 köpek hasta grubunu oluşturdu. Kontrol amacıyla kliniğe getirilen ve yapılan fiziksel muayeneler sonucunda sağlıklı olduğu belirlenen 10 köpek kontrol grubunu oluşturdu. Çalışmadaki köpeklerin tamamından bir defa Vena cephalica antebrachi'den 5 mL jelli serum tüplerine ve 2 mL K2EDTA'lı tüplere kan örnekleri alındı. EDTA'lı kan örneklerinden tam kan sayımı yapıldı. Serum örnekleri ise biyokimyasal ölçümler yapılana kadar -20°C'de muhafaza edildi. Çalışmada hasta grupların klinik muayene bulguları olan rektal ısı, dakikadaki solunum ve nabız sayılarında kontrole kıyasla herhangi bir istatistiksel fark bulunmadı (P>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the diagnostic and prognostic evaluation of lipopolysaccharide binding protein (LBP) and soluble urokinase plasminogen activator receptor (suPAR) in dogs with parvoviral enteritis. The animal material of this study consisted of a patient group of 20 dogs, aged 1-6 months, who were diagnosed with parvoviral enteritis with the help of a rapid test kit, showing bloody diarrhea symptoms of different breeds and genders. Ten dogs that were brought to the clinic for control and determined to be healthy as a result of physical examinations formed the control group. Blood samples were taken once from Vena cephalica antebrachi in 5 mL serum gel tubes and 2 mL K2EDTA tubes from all of the dogs in the study. EDTA blood samples were measured in the hemogram device immediately after collection. Serum samples were stored at -20°C until biochemical measurements were made. In the study, no statistical difference was found in the clinical examination findings of the patient groups, such as rectal temperature, respirations per minute and pulse rates, compared to the control group (P>0.05).