Hafif düzey zihinsel engel durumlarına sahip lise öğrencilerine uygulanan beden eğitimi derslerinin öğrencilerin motor gelişimlerine etkisinin incelenmesi
With mild mental disability conditions phisical education courses applied to high school students investigation of the effect on the students on motor development
- Tez No: 733549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYBARS RECEP EYNUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma; hafif düzey zihinsel engelli lise öğrencilerine uygulanan beden eğitimi ve spor derslerinin öğrencilerin motor gelişimlerine etkisinin olup olmadığını araştırmak ve engelli bireylerin motor gelişimlerine yeni bir bakış açısı getirmek amacıyla yapılmıştır. Uygulamalar materyalli ve materyalsiz şeklinde uygulanmış olup Özerler Özel Eğitim Meslek Okulu'nda haftada 1 gün, 40'ar dakika, Recep Tayyip Erdoğan Anadolu Lisesi'nde ise haftada 1 gün 2x40'ar dakika olacak şekilde toplamda 12 hafta yapılması planlanmıştır. Ölçüm aracı olarak Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlilik Testi ikinci sürümünün (BOT-2) kısa formu kullanılmıştır. Elde edilen verilere Skewness ve Kurtosis normallik testi (±3) uygulanmıştır (Jondeau E, Rockinger M.2003). Normallik testinden sonra, çalışma gruplarına uygulanan program ve çalışma süresine bağlı olarak motor gelişim düzeyleri arasında bir fark olup olmadığını belirlemek için α= 0.05 anlamlılık düzeyinde ölçümler için tekrarlı ölçümler Repeated Measures Anova test uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research; The aim of this study was to investigate whether the physical education and sports lessons applied to high school students with mild mental disability have an effect on the motor development of the students and to bring a new perspective to the motor development of the disabled individuals. The applications were implemented with and without materials, and it was planned to be done for a total of 12 weeks, for 40 minutes, once a week at Özerler Special Education Vocational School, and for 2x40 minutes, once a week for Recep Tayyip Erdoğan Anatolian High School. The short form of the second version of the Bruininks-Oseretsky Motor Proficiency Test (BOT-2) was used as a measurement tool. The Skewness and Kurtosis normality test (±3) was applied to the obtained data (Jondeau E, Rockinger M.2003). After the normality test, in order to determine whether there was a difference between the basic motor development levels depending on the program applied to the study groups and the duration of the study, repeated measurements for measurements at the α = 0.05 significance level were applied. According to the Bruininks Oseretsky Test of Motor Proficiency, 8 subtests (Fine Motor Dexterity, Manual Dexterity, Bidirectional Coordination, Fine Motor Integrity, Balance, Running Speed and Agility, Hand-Arm Coordination, Power) and Total Motor Composite were among the repeated measurements made to the experimental group.