Okul çağındaki kekemeliği olan bireylerin bilişsel yetenekleri ile CALMS-TR bileşenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cognitive abilities and the components of CALMS-TR of school age children with stuttering
  1. Tez No: 733548
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kekemelik kültür, ırk, gelir düzeyi fark etmeksizin tüm toplumlarda görülebilen bireyin konuşma akıcılığının beraberinde yaşam kalitesini de etkileyebilen bir konuşma bozukluğudur. Kekemeliğin nedenine ilişkin literatürde kesin bilgiler olmamakla birikte son zamanlarda çok faktörlü kekemelik modelleri araştırmacılar arasında popülerdir. Çok faktörlü kekemelik modelleri sosyal, duygusal, motor, linguistik ve bilişsel bileşenler gibi faktörlerin kendi aralarındaki etkileşimin kekemeliğin başlagıcı ve gelişiminde etkili olabileceğeni savunmaktadır. Bu çalışmada çok faktörlü modellerden biri olan CALMS-TR'nin alt bileşenleri olan bilişsel, afektif, linguistik, motor ve sosyal bileşenlerin bireyin genel bilişsel yeteneği ile aralarındaki ilişki incelenmiştir. Katılımcılar yaşları 7-14 arasında değişen 29 okul çağındaki kekemeliği olan çocuktan oluşmaktadır. Katılımcılara kekemeliğe ait alt bileşenleri ölçmek için CALMS-TR, genel bilişsel yeteneklerini ölçmek içinse Raven Renkli Progresif Matrisler testleri uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda bilişsel, afektif, linguistik, motor ve sosyal bileşenler ile bireyin genel bilişsel yeteneği arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu çalışmadaki katılımcı sayısı pandemi süreci nedeniyle sınırlıdır. Daha fazla katılımcıyla çalışmanın tekrarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Stuttering is a speech disorder that can be seen in all societies regardless of culture, race, income level, and can affect the quality of life of the individual along with the fluency of speech. Although there is no definitive information in the literature on the cause of stuttering, multifactorial stuttering models are popular among researchers recently. Multi-factor stuttering models argue that the interaction of factors such as social, emotional, motor, linguistic and cognitive components may be effective in the onset and development of stuttering. In this study, the relationship between cognitive, affective, linguistic, motor and social components, which are the sub-components of CALMS-TR, which is one of the multi-factor models, and the individual's general cognitive ability was examined. Participants consisted of 29 school-aged children with stuttering, aged 7-14. CALMS-TR to measure the sub-components of stuttering, and Raven Colored Progressive Matrices to measure their general cognitive abilities were applied to the participants. As a result of the study, no significant relationship was found between cognitive, affective, linguistic, motor and social components and the general cognitive ability of the individual. The number of participants in this study is limited due to the pandemic process. It is recommended to repeat the study with more participants.