Acil servise başvuran ileri evre kanser hastalarına yönelik yapılan müdahaleler ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of interventions and quality of life for advanced stage cancer patients applying to the emergency department
- Tez No: 733551
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM UĞUR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Onkoloji, Oncology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, ileri evre kanser hastalarına yönelik yapılan müdahaleler ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesinin tanılanması amaçlanmıştır. Çalışma tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Çalışmaya 18 yaş üstü ve Türkçe konuşabilen, daha önce kanser tanısı almış ve kansere bağlı nedenlerle en az bir defa acil servise başvuran hastalar araştırmaya dahil edilmiştir. Hastaların yaşam kaliteleri, Palyatif Performans Skalası (PPS) ve EQRTC QLQ C15-PAL ölçeği ile değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, IBM SPSS V25 programında istatiksel analizlerde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to diagnose the interventions for advanced cancer patients and the evaluation of their quality of life. The study is a descriptive study. Patients that were diagnosed with cancer between 10.04.2021 - 30.08.2021, patients over the age of 18 who can speak Turkish, who have previously been diagnosed with cancer and who have been admitted to the emergency department at least once for cancer-related reasons were included in the study. The patients' quality of life was evaluated with the Palliative Performance Scale (PPS) and the EORTC QLQ C15-PAL scale. Obtained data were used in statistical analysis in IBM SPSS V25 program.