Baş-boyun skuamöz hücreli karsinomları etiyolojisinde HPV enfeksiyonu saptanmasında immunhistokimyasal P16 ekspresyonu ve HPV-DNA ISH'in değerlendirilmesi
Evaluation of immunhistochemical P16 expression and HPV-DNA ISH in detection of HPV infection in the etiology of head and neck squamous cell carcinomas
- Tez No: 733568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİME GÜL BARUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: HPV ilişkili baş-boyun karsinomlarının farklı klinik özellikler taşıdığı, prognozunun daha iyi olduğu gösterilmiştir. Doku örneklerinde HPV gösterilmesi direkt ve dolaylı yöntemler uygulanarak yapılabilmektedir. p16 immunhistokimya (İHK) dolaylı fakat maliyeti daha düşük olmasından dolayı rutin pratiğimizde en sık kullandığımız yöntemdir. HPV varlığını belirtmede p16 İHK ekspresyonu gösterilmesi tek başına yetersizdir ve %70 olan pozitiflik değeri (CAP (College Of American Pathologists) protokolüne göre) yüksek bir değerdir. HPV-DNA İSH virusun direkt olarak gösterildiği bir yöntemdir. Çalışmamızda p16 İHK'nın HPVDNA İSH ile birlikte yapılmasının HPV saptanmasındaki yetkinliğini araştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM: Kliniğimizde 2008-2020 tarih aralığında patoloji arşivinde parafin blokları ve camları bulunabilen, optimal takip ve boyanma özellikleri gösteren olgular seçilip, olgulardan en az 0,5 cm ve üzeri çapta tümör dokusu içeren 102 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Parafin bloklardan yeni kesitler alınıp ve bu kesitlerde HPVDNA İSH çalışılmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda değerlendirilen 102 olgunun 36'sında (%35,3) HPVDNA İSH ve 26'sında (%25,5) p16 pozitif olarak tespit edildi. HPV-DNA İSH pozitif saptanan 19 (%18,6) olguda p16 pozitif saptanırken, 17 (%16,7) olguda p16 negatif olarak değerlendirildi. p16 pozitifliği ile tonsiller yerleşimli tümör lokalizasyonu, histolojik grade, perinöral invazyon arasında anlamlı ilişki saptandı (p=0.036, p=0.007, p=0.042). HPV-DNA İSH pozitifliği ile yaş, sigara öyküsü, alkol kullanımı, lokalizasyon (tonsiller yerleşim hariç (p=0.04)), histolojik grade, lenfovasküler ve perinöral invazyon gibi parametreler arasında anlamlı ilişki saptanmadı. HPV-DNA İSH ile HPV varlığı teyit edilmiş 36 olgunun 19'u p16 boyanma pozitif iken 17 yanlış negatif olgunun olduğu görüldü. %70 ve üstü boyanmanın pozitif olarak kabul edildiği p16 İHK'nın HPV olmayan hastada negatif sonuç verme olasılığının bir ölçüsü olarak tanımlanan istatistiksel özgüllüğü ise %89,36 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: HPV-associated head and neck carcinomas have different clinical features and have a better prognosis. Demonstration of HPV in tissue samples can be done by applying direct and indirect methods. The methodwe use most frequently in our routine is p16 immunohistochemistry (IHC), because it is indirect but less costly. Demonstrating p16 IHC expression alone is insufficient to indicate the presence of HPV and the 70% positivity value (according to the CAP (College Of American Pathologists) protocol) is a high value. HPV-DNA ISH is a method in which the virus is shown directly. In our study, we investigated the efficiency of p16 IHC and HPV-DNA ISH in detecting HPV. MATERIALS AND METHODS: Between the dates 2008-2020, the cases with paraffin blocks and slides in the pathology archive, with optimal follow-up and staining properties were selected, and and 102 cases with tumor tissue with a diameter of at least 0.5 cm and above were included in the study. New sections were taken from paraffinembedded blocks and HPV-DNA ISH was performed in these sections. RESULTS: HPV-ISH was positive in 36 (35.3%) of 102 cases evaluated in our study, and p16 was positive in 26 (25.5%) cases. While p16 was positive in 19 (18.6%) cases with HPV-DNA ISH positive, p16 was negative in 17 (16.7%) cases. A significant correlation was found between p16 positivity and tonsillar tumor localization, histological grade, and perineural invasion (p=0.036, p=0.007, p=0.042). There was no significant relationship between HPV-DNA ISH positivity and parameters such as age, smoking history, alcohol use, localization (except tonsillar location (p=0.04)), histological grade, lymphovascular and perineural invasion. While 19 of 36 cases whose HPV presence was confirmed by HPV-DNA ISH were p16 staining positive, 17 false negative cases were observed. The statistical specificity of p16 IHC, in which 70% or more staining was considered positive, was calculated as 89.36%, which is defined as a measure of the probability of negative results in non HPV patients.