10-65 yaş arası olgularda beyin bilgisayarlı tomografilerinden kranial metrik ölçümler ve paranazal sinüs ölçümleri ile yaş ve cinsiyet tespiti
Age and gender determination by cranial metric measurements and paranasal sinus measurements from brain computerized tomography in patients aged 10-65
  1. Tez No: 733590
  2. Yazar: MİRAÇ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN TURAN YURTSEVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Forensic Medicine, Anthropology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Kimliklendirme kapsamında yaş ve cinsiyet tespiti, adli tıbbın en önemli konuları arasında yer almaktadır. Bu amaçla DNA, parmak izi ve diş ile ilgili yapıların analizi yanında kemiklerden sıklıkla kafatası ve pelvis kemiği incelemelerinden yararlanılmaktadır. Bu inceleme metrik veya non metrik yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Son yıllarda BT gibi görüntüleme yöntemleri ile de kafatasındaki belirli noktalar arasındaki uzunluklar metrik olarak ölçülmektedir. Bu çalışmada, kafatasında kimliklendirme amacıyla sık kullanılan bazı ölçümlere ek olarak, paranazal sinüs ölçümlerinin de metrik olarak değerlendirilmesi, bu ölçümlerin tek tek ve birlikte kullanılarak yaş ve cinsiyet tespiti amacıyla karşılaştırılması amaçlanmaktadır. YÖNTEM: Kranial ve paranazal sinüs metrik ölçümleri, beyin BT görüntüleri kullanılarak sırasıyla 9 ve 8 farklı yerden yapılmış olup, bu görüntüler Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Ana Bilim Dalından rastgele ve geriye dönük olarak elde edilmiştir. Elde edilen ölçümlerin analizleri R version 4.1.1 (2021-08-10) programı ile yapılmıştır. Sayısal değişkenler cinsiyete ve yaş gruplarına göre karşılaştırılmıştır. Yaş değişkenini tahmin etmek için PLS (Partial Least Squares) regresyon modeli, ardından erkek ve kadınların yaşlarını ayrı ayrı modellemek için basit ve çoklu lineer regresyon analizleri yapılmıştır. Cinsiyeti tahmin etmek için ise Partial Least Squares Diskriminant Analiz yöntemi (PLS-DA) ile birbirinden farklı modeller oluşturulup, cinsiyeti tahmin etmede en önemli parametreler belirlenmiştir. BULGULAR: Çalışmada değerlendirilen 803 olgunun 404'ünün erkek (%50,3), 399'unun kadın (%49,7) cinsiyette, ortalama yaşın erkeklerde 36,9±16 kadınlarda 37±16,5 olduğu görülmüştür. Değerlendirilen kranial ve paranazal sinüs metrik ölçümlerinin neredeyse tamamı, erkeklerde kadınlardan daha büyük bulunmuştur. Yaş tespitinde, kranial metrik ölçümlerden sırasıyla nazal genişlik ve nazal uzunluk, paranazal sinüs ölçümlerinden ise sırasıyla sağ maksiller sinüs genişliği ve sol maksiller sinüs derinliği istatistiksel olarak en yüksek oranda anlamlılık göstermiştir. Tek başına kranial metrik ölçümler veya paranazal sinüs ölçümleri kullanılarak oluşturulan modellere göre bu parametrelerden birlikte faydalanılarak oluşturulan modellerin daha yüksek güvenilirlikte veri sağladığı görülmüştür. Cinsiyet tespitinde ise, kranial metrik ölçümlerden sırasıyla maksimum kranial uzunluk ve biorbital genişliğin; paranazal sinüs ölçümlerinden ise sağ frontal sinüs derinlik ve yüksekliğinin en önemli değişkenler olduğu görülmüştür. Oluşturulan modellere göre cinsiyet tespiti istatistiksel olarak en yüksek anlamlılık ile %79 oranla kranial metrik ve paranazal sinüs ölçümlerinin bir arada kullanılmasıyla elde edilmiştir. SONUÇ: Çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre; kafatası metrik ölçümleri ile birlikte özellikle frontal ve maksiller sinüs ölçümlerinin kullanılması, yaş ve cinsiyet tespitinde yüksek oranda güvenilirlik sağlamaktadır. Gelecekte farklı popülasyonlarda, geniş örneklemler üzerinde, daha farklı parametreler de kullanılarak makine öğrenmesi yöntemleri ile yapılacak çalışmalarda daha yüksek doğrulukta sonuçlar elde edilebilecektir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: iskeletten yaş tespiti, iskeletten cinsiyet tespiti, paranazal sinüsler, adli tıp, radyoloji
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Determination of age and gender within the scope of identification is among the most important issues of forensic medicine. For this purpose, besides the analysis of DNA, fingerprints and dental structures, skull and pelvis bone examinations are frequently used from bones. This examination is made using metric or non-metric methods. In recent years, the lengths between certain points on the skull have been measured in metric with imaging methods such as CT. In this study, it is aimed to evaluate paranasal sinus measurements as metrics, in addition to some measurements frequently used for identification purposes in the skull, and to compare these measurements individually or together for age and gender determination. METHOD: Cranial and paranasal sinus metric measurements were made from 9 and 8 different locations, respectively, using brain CT images, and these images were obtained randomly and retrospectively from Marmara University Pendik Training and Research Hospital Radiology Department. The analyzes of the obtained measurements were made with the R version 4.1.1 (2021-08-10) program. Numerical variables were compared according to gender and age groups. PLS (Partial Least Squares) regression model was used to estimate the age variable, followed by simple and multiple linear regression analyzes to model the ages of men and women separately. In order to predict gender, different models were created with the Partial Least Squares Discriminant Analysis method (PLS-DA) and the most important parameters in estimating gender were determined. RESULTS: Of the 803 cases evaluated in the study, 404 (50,3%) were male, 399 (49,7%) were female, and the mean age was 36,9±16 in men and 37±16.5 in women. Almost all cranial and paranasal sinus metric measurements evaluated were larger in males than females. In the determination of age, nasal width and nasal length from cranial metric measurements, and right maxillary sinus width and left maxillary sinus depth, respectively, from paranasal sinus measurements showed the highest statistical significance. It has been observed that models created by using these parameters together, compared to models created using cranial metric measurements or paranasal sinus measurements alone, provide higher reliability data. In the determination of gender, maximum cranial length and bioorbital width, respectively, from cranial metric measurements; From the paranasal sinus measurements, it was seen that the right frontal sinus depth and height were the most important variables. According to the models created, gender determination was obtained with the highest statistical significance, with a rate of 79%, by using cranial metric and paranasal sinus measurements together. CONCLUSION: According to the results obtained from our study; in addition to skull metric measurements, especially the use of frontal and maxillary sinus measurements provides a high degree of reliability in determining age and gender. In the future, it will be possible to obtain higher accuracy results in studies to be carried out with machine learning methods in different populations, on large samples, using different parameters. KEYWORDS: age determination by skeleton, sex determination by skeleton, paranasal sinuses, forensic medicine, radiology