Spor bilimleri fakültesi mezunları ve öğrencilerinin benlik saygısı ile mesleki benlik saygısı düzeylerinin incelenmesi
Self-esteem and professional self-esteem levels between students and graduates from the faculty of sports sciences
  1. Tez No: 733591
  2. Yazar: GÜLÜZAR ARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM GÜLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı Spor Bilimleri Fakültesi mezunları ile akademik eğitimine devam eden öğrencilerin benlik saygısı ile mesleki benlik saygısı düzeylerinin incelenmesi, bu iki grup arasında çeşitli değişkenler açısından anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesidir. Araştırmada benlik saygısını ölçmek için 'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ)', mesleki benlik saygısını ölçmek için de 'Arıcak Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği (MBSÖ)' ve araştırmacı tarafından hazırlanan 'Kişisel Bilgi Formu (KSF)' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 22 paket programı kullanılmış; verilerin normal dağılıma sahip olup olmadığını bulmak için Skewness – Kurtosis değerlerine bakılmıştır. Araştırmanın evrenini Spor Bilimleri Fakültesi, örneklemini de Spor Bilimleri Fakültesi nde öğrenim görmüş rastgele örnekleme yoluyla belirlenen 200 mezun ve öğrenimine devam eden 184 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Elde edilen verilerin analizi için Independent Samples T – Test, ANOVA testleri uygulanmış ve anlamlı bir ilişki olup olmadığının tespiti için Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda benlik saygısı düzeyleri ile mesleki benlik saygısı düzeyleri arasında anlamlı ve olumlu bir ilişki olduğu saptanmıştır. Cinsiyet, öğrenim durumu, iş deneyim süresi, öğrenim gördüğü bölüm, branşla uğraşma süresi gibi değişkenlere göre benlik saygısı ve mesleki benlik saygısı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara dayalı olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to examine the self-esteem and professional self-esteem levels between students and graduates from The Faculty Of Sports Sciences and determine whether there is a significant difference between these two groups in terms of various variables. The data was collected with Rosenberg Self-Esteem Scale, Arıcak (1999) Professional Self-Esteem Scale, and the Personal Information Form designed by the researcher. SPSS 22 package program was used for the analysis of the obtained data and Skewness – Kurtosis values were checked to find out whether the data had a normal distribution. The universe of the research consists of the Faculty of Sport Sciences, and the sample consists of 200 graduates and 184 students who are studying at the Faculty of Sport Sciences, determined by random sampling. Independent Samples T-Test and ANOVA tests were applied to analyze the data obtained, and Pearson Correlation analysis was performed to determine whether there was a significant relationship. As a result of the research, it was determined that there is a significant and positive relationship between self-esteem levels and professional self-esteem levels. It has been determined that there is a significant difference between the levels of self-esteem and professional self-esteem according to variables such as gender, education level, work experience, department of education, and the duration of dealing with the branch. Suggestions were made based on the results obtained from the research.