Tıbbi beslenme tedavisi alan yetişkin obez kadınların beslenme durumu, yaşam kalitesi ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
İnvestigation of the relationship between nutritional status, quality of life and depression of adult obese women receiving medical nutritional treatment
- Tez No: 733607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde hızla artan obezite prevalansı, bireylerin fiziksel sağlığı kadar yaşam kalitesi ve duygu durumunuda etkilemektedir. Bu çalışma, Haziran-Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul'da Gaziosmanpaşa Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi'ne zayıflamak üzere başvuran ve tıbbi beslenme tedavisi verilen kadınların beslenme alışkanlıkları, yaşam kalitesi ve depresyon arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya yaşları 18-64 arasında değişen 123 gönüllü obez kadın dahil edilmiştir. Kadınlar diyetisyen tarafından verilen tıbbi beslenme tedavisi alarak üç ay boyunca izlenmişlerdir. Katılımcıların genel bilgileri, 24 saatlik besin tüketimleri, fiziksel aktivite durumları, antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal bulguları incelenmiş, Beck depresyon envanteri (BDE), obezlere özgü yaşam kalitesi (OÖYK) ölçeği uygulanmış ve üç ay sonra tüm testler tekrarlanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 15.0 programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing obesity prevalence today affects the quality of life and emotional state as well as the physical health of individuals. This study was conducted to examine the relationship between the dietary habits, quality of life and depression of women who applied to Gaziosmanpaşa Healthy Nutrition and Active Life Unit in Istanbul between June and September 2019 and who were given medical nutrition therapy. 123 volunteer obese women aged between 18-64 were included in the study. The women were followed for three months by receiving medical nutrition therapy given by the dietician. General information, 24 hour food consumption, physical activity status, anthropometric measurements and biochemical findings of the participants were examined, Beck depression ınventory (BDI), obesity-specific quality of life (OSQL) scale was applied and all tests were repeated three months later. Statistical analyzes were evaluated with SPSS 15.0 program.