Karaman ili hastaneleri çocuk servisinde çalışan hemşirelerin rotavirüs gastroenteriti hakkında farkındalık düzeyleri ve eğitim çalışması
Awareness levels and training study of nurses working in the children's service of karaman province hospitals about rotavirus gastroenteritis
- Tez No: 733618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırma; Karaman ili hastaneleri çocuk servisinde çalışan hemşirelerinin rotavirüs gastroenteriti hakkındaki farkındalık düzeyleri ve hemşirelik tanılarındaki düzeyleri arttırmak amacı ile tek grup üzerinden yürütülen ön test ve son test düzeyinde yarı deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Yapılan bu çalışma Karaman ili içindeki devlet ve özel hastaneler ile 2021 yılında, çocuk servisinde çalışan ya da çalışmış olan, çalışmaya katılmayı kabul eden 137 sağlık çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamındaki ön test için veri toplama işlemi, Mart 2021'de toplam 137 sağlık çalışanından oluşan örneklem ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara yönelik olarak RVG hakkında bir eğitim verilmesi planlanmış olmasına rağmen, COVİD-19 Pandemisi nedeniyle söz konusu eğitim yüz yüze yapılamamış ve bu nedenle eğitim çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi SPSS 23.0 paket programı kullanılarak yüzde ve frekans analizleri, normallik testi (Kolmogorov-Smirnov), Bağımsız Örneklem T Test, Tek Yönlü Varysans Analizi (ANOVA), Bağımlı Örneklem T Testi gibi analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda; Çalışmaya 43'ü erkek 94'ü kadın olmak üzere 137 sağlık çalışanı dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan hemşirelere rotavirüs gastroenteriti hakkında farkındalık düzeylerini ortaya koyabilecekleri 15 soru sorulmuştur. Bu çalışma sonucuna göre katılımcıların eğitim öncesindeki ön test farkındalık düzeyi ortalama değerinin 9,22 olduğu, eğitim sonrasında yapılan son testteki farkındalık düzeyi ortalama değerinin ise 14,02 olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci boyutu olan hemşirelerin rotavirüs gastroenteriti ile ilgili hemşirelik tanılarındaki düzey ile ilgili sorulan soruların genel ortalamasından hemşireler ön testte 9,51 değer alırken son testte bu değer 11,44 düzeyine çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Research; A quasi-experimental study was conducted at the pre-test and post-test level on a single group in order to increase the awareness levels and nursing diagnosis levels of nurses working in the pediatric service of Karaman provincial hospitals about rotavirus gastroenteritis. This study was carried out with 137 nurses who worked in the pediatric service in state and private hospitals in Karaman province and agreed to participate to the study in 2021. Data collection for the pre-test within the scope of the research was carried out in March 2021 with a sample of 137 health employee. Although a training on RVG was planned for the participants, due to the COVİD-19 Pandemic, the training could not be done face-to-face and therefore the training was held online. Analysis of the data Using SPSS 23.0 package program, analysis methods such as percentage and frequency analysis, normality test (Kolmogorov-Smirnov), Independent Sample T Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Dependent Sample T Test were used. As a result of the research; A total of 137 health employee, 43 men and 94 women, were included in the study. The nurses participating in the study were asked 15 questions to reveal their awareness of rotavirus gastroenteritis. According to the results of this study, it was determined that the average value of the pre-test awareness level of the participants before the training was 9.22, and the average value of the awareness level in the post-test performed after the training was 14.02. In the second dimension of the study, the general average of the questions asked about the level of nursing diagnosis of rotavirus gastroenteritis by nurses, while the nurses received a value of 9.51 in the pre-test, this value increased to 11.44 in the post-test.