Grafik tasarım sürecinde yaratıcılık ve alternatif metodolojilerle kavramsal düşünme
Creativity in the graphic design process and conceptual thinking with alternative methodologies
- Tez No: 733619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK YAZAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Zihinsel bağlamda ele alındığında tasarım süreci, görünen ile görüntülenen ilişkiler çerçevesinde“yaratıcı kavramsal düşünmenin”gelişiminde alan oluşturan alternatif metodolojilerin sunduğu açılımlara ve kavram geliştirme gramerine yer vermektedir. Özünde alegoriler sanatı olarak adlandırılan ve heterojen yapıya sahip olan grafik tasarımda, sürecin arka planındaki düşünce temelini anlamak, problem tespitini doğru yapabilmek, kavramlarla derinlikli ve çok boyutlu anlam spektrumuna ulaşabilmek, araştırmanın amacı doğrultusunda gereklilik sergilemektedir. Gelişen teknoloji ve dijital görsel kültürün yükselişiyle bilgiye çok daha hızlı ulaşılması, birçok alanda olduğu gibi, grafik tasarım açısından da iletişim ve tasarım yöntemlerini farklı boyutlara taşımaktadır. Grafik tasarımda güncel tartışma ve problem tespitinden hareketle, mevcut bilgilerin bir araya getirildiği araştırmaların ötesinde, evrensel boyutta, disiplinlerarası bir yaklaşımla, ileriye dönük araştırma ilkesini benimseyen bir anlayışın çağdaş bir kuram oluşturulması açısından daima gerekli olduğu bilinmektedir. Bu konu ekseninde yapılan (ulusal ve uluslararası) literatür taramasında ulaşılan verilere göre; farklı yöntemlere ve düşünme biçimlerine en çok tanıklık ettiğimiz alanlardan biri olan grafik tasarımda, ele alınan problemin içeriği ve temasıyla ilişkilendirilen kavramlar, iletinin algılanmasında büyük bir etki mekanizması oluşturmaktadır. Grafik tasarım sürecinde yaratıcı kavramsal düşünce ve yaratıcı fikir oluşturmada yeni açılımlara kapı aralayan alternatif metodolojiler ile grafik tasarım disiplininde yaratıcı kavramsal düşünceyi oluşturan çoklu bileşenlerin varlık - ilgi - düşünce bağlamında sorgulanmasının, bu kapsamda temel bileşke niteliği taşıdığı gerekçesiyle önemli olduğu sonucuna erişilmektedir. Grafik tasarımda süreç boyutu, kavramsal düşünce ekseniyle sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In mental contextual handling design, the aspect-driven approach takes place of“creative conceptual thinking”, the design of alternative prepositions, and the grammar of concept development. With designs that are originally considered for a project and applied heterogeneously, the general education approach in the background can be shown to be applicable to the correct, conceptually wide and multidimensional range of meanings related to the problem. With the developing and digital programming, we can have different dimensions in our imagination and design in graphic design, as if in a place that can be reached much faster. General information about the course of the research that you will gather about the interview, in graphic design and with the movement related to the problem, adopted the training programs about a comprehensive training program. For what is understood in this subject explanation; big impact concept. Ideas to think about new designs that can be considered conceptually in design design to get detailed information about new designs for designs that can be considered in design. Integrity in graphic design is limited to conceptual thinking.